Bestsellery Empiku 2012 rozdane!

23 stycznia 2013


Wydawcy oraz twórcy 17 najpopularniejszych w ubiegłym roku produktów kultury i rozrywki odebrali statuetki Bestsellera Empiku 2012 podczas uroczystej gali, która odbyła się wczoraj wieczorem w Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego w Warszawie. Wśród najlepszych autorów książek dominowały panie.

W kategorii „literatura polska” wygrała najnowsza powieść Katarzyny Grocholi „Houston, mamy problem”, co oznacza, że najchętniej wybieraną przez miłośników czytania książką 2012 roku została pełna humoru i perypetii opowieść o mężczyznach widzianych oczami kobiety. A autorka pobiła własny rekord i na półce z trofeami Empiku postawi już szóstą statuetkę!

Wśród ?literatury obcej? bezkonkurencyjny okazał się pierwszy tom trylogii E.L. James „Pięćdziesiąt twarzy Greya”, sąsiadujący na liście pretendentów do głównej nagrody z „Ciemniejszą stroną Greya”. Zdaniem socjologów popularność tego cyklu oznacza, że mocna erotyka dla pań wkroczyła na salony. Choć i niektórzy panowie sięgają po tę bezpruderyjną historię. Podobno po to, by lepiej poznać kobiety…

W kategorii „literatura faktu” mamy powtórkę z ubiegłego roku: ponownie zwyciężyła książka Danuty Wałęsy „Marzenia i tajemnice”. W tym roku dodatkowym atutem kobiecej opowieści o historii rodziny i Polski ostatnich kilkudziesięciu lat była głośna inscenizacja teatralna pamiętnika żony byłego prezydenta w wykonaniu Krystyny Jandy.

W gronie poradników także powtórna wygrana: Polacy nadal szukają odpowiedzi na pytanie postawione przez Sherry Argov „Dlaczego mężczyźni kochają zołzy”. W kategorii „humanistyka” powraca nazwisko laureata z 2012 roku: Szymon Hołownia, który rok temu otrzymał statuetkę wspólnie z Marcinem Prokopem za książkę ?Bóg, kasa i rock?n?roll? (w tym roku znów była ona jedną z pięciu najchętniej kupowanych książek w swojej kategorii), zauroczył czytelników podróżami po świecie w poszukiwaniu różnych oblicz wiary w książce ?Last minute. 24 h chrześcijaństwa na świecie?.

W kategorii ?literatura dla dzieci? wielkie zaskoczenie. Nie dlatego, że autorka jest celebrytką, takie wydawnictwa nikogo już nie dziwią. Rzecz w tym, że napisała książkę, która spodobała się i rodzicom wychowanym na ?Dzieciach z Bullerbyn?, i dzieciakom obserwującym uważnie dziwny świat dorosłych zza tabletów i monitorów komputerów. Mowa o książce Agnieszki Chylińskiej ?Zezia i Giler?.

I wreszcie literatura młodzieżowa: w tej kategorii piątkę nominowanych zdominowała trylogia Suzanne Collins o totalitarnym państwie Panem. Dla dzisiejszych nastolatków „Igrzyska śmierci”, których ekranizacja trafiła w 2012 roku na ekrany kin, i dalsze tomy cyklu stanowią współczesny odpowiednik „Roku 1984”. Cała trylogia to kolejny, po Harrym Potterze, celny strzał wydawnictwa Media Rodzina, które może sobie pogratulować wyczucia rynku i upodobań młodych czytelników. A jeszcze w tym roku czeka nas premiera ekranizacji drugiej części historii Katniss.

Empik wrócił również do tradycji przyznawania własnych wyróżnień ? nagród dla Wydarzenia Roku. Chociaż kapituła Empiku wybrała w tym roku film ?Jesteś Bogiem?, warto zauważyć, że wśród pięciu nominowanych w tej kategorii znajdowały się dwie książki – „Trafny wybór” J.K. Rowling i ?Zezia i Giler? Agnieszki Chylińskiej.

Jak co roku o wynikach plebiscytu Bestsellery Empiku zadecydowała publiczność, czyli odbiorcy, którzy w 190 salonach w całej Polsce oraz w firmowym sklepie internetowym kupowali książki, płyty, filmy gry i czasopisma. Walka o tytuł Bestsellera Empiku 2013 już się rozpoczęła. Szczegóły poznamy w styczniu 2014 roku.

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy