Bernard Minier wyróżniony Honorową Nagrodą Wielkiego Kalibru

11 kwietnia 2019


Tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru, przyznawanej za całokształt twórczości w dziedzinie literatury kryminalnej, został Bernard Minier! Francuski pisarz odbierze nagrodę podczas uroczystej gali, która odbędzie się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu.

Bernard Minier urodził się 26 sierpnia 1960 roku w Béziers. Dorastał w Montréjeau, niewielkiej (około 3 tysięcy mieszkańców) miejscowości u podnóża Pirenejów. Chęć pisania odkrył w sobie już jako siedmiolatek, kiedy w szkole usłyszał nauczyciela czytającego „Robinsona Crusoe”. Pierwszą książkę opublikował jednak dopiero niemal pół wieku później ? w 2011 roku. Podobnie zresztą jak inny popularny francuski autor, Pierre Lemaitre. Może późny debiut to francuski przepis na sukces?

Bernard Minier od dzieciństwa uciekał w książki. Najbardziej lubił te o niezwykłych lądach: „Tajemniczą wyspę”, „Władcę pierścieni”. Ale czytał wszystko: Camusa, Dostojewskiego, Conan Doyle?a. Pisał zaś, odkąd skończył dziesięć lat. A pierwszą ofiarę zamordował (oczywiście na papierze) jako szesnastolatek.

Ojciec Miniera wymarzył sobie, że syn będzie inżynierem. Bernard porzucił jednak studia, by zamieszkać bez grosza przy duszy w Hiszpanii. Do kraju wrócił po dwóch latach, w 1984 roku, bo „człowiek musi coś jeść”. Podjął pracę jako celnik ? przepracował tak ćwierć wieku, z czasem awansując na stanowisko naczelnika służby celnej w Montreuil. A w wolnym czasie czytał i pisał.

Choć brał udział w konkursach literackich, jego kariera pisarska rozpoczęła się dopiero wówczas, kiedy zaprzyjaźnił się z pewnym pisarzem. To on namówił go, by dopisał dalszy ciąg do leżącego od kilku lat w szufladzie rękopisu i wysłał go do wydawców. Tak powstał „Bielszy odcień śmierci” (oryg. „Glacé”) ? debiutancka powieść pisarza. Otrzymał za nią szereg nagród, m.in. Prix Polar au Festival de Cognac (2011) i Prix de l?Embouchure (2012). W 2014 roku brytyjski tygodnik „The Sunday Times” uznał „Bielszy odcień śmierci” za jedną z pięćdziesięciu najlepszych powieści kryminalnych i thrillerów minionych pięciu lat. Książka doczekała się także serialowej ekranizacji, zatytułowanej „Lód” (2017), dostępnej na platformie Netflix.

„Bielszy odcień śmierci” to pierwsza część cyklu powieściowego, którego bohaterem jest tuluski komisarz-erudyta Martin Servaz, nieco zagubiony we współczesności (nie lubi nowych technologii, za to kocha czytać i słuchać klasyków). Jako charakterystyczne cechy twórczości Miniera krytycy wymieniają: ciężką atmosferę, dopracowaną fabułę, uwagę dla szczegółów i wiarygodne psychologicznie charaktery. Sam Minier mówi, że ciekawi go ludzka strona postaci, również tych negatywnych, a tworząc je, próbuje pokazać przekrój francuskiego społeczeństwa.

Obecnie Bernard Minier mieszka w Essonne w Île-de-France z żoną i dwójką dzieci i zajmuje się wyłącznie pisaniem ? mówi, że nie potrafi się od niego powstrzymać. Książki Miniera są tłumaczone na 21 języków. W przygotowaniu na język polski jest kolejna pozycja autora, która ukazała się we Francji w 2019 roku pod tytułem „M, le bord de l’abîme”.

Francuski pisarz spotka się z czytelnikami podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Wydarzenie z jego udziałem odbędzie się 1 czerwca 2019 roku (sobota) o godz. 18:30 w Starym Klasztorze (ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 1 we Wrocławiu). Spotkanie poprowadzi Marta Guzowska. Wstęp jest bezpłatny.

Tego samego dnia wieczorem, podczas uroczystej gali, Minier odbierze Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru, wręczaną wybitnym twórcom gatunku. Jej dotychczasowymi laureatami byli między innymi: Aleksandra Marinina, Boris Akunin, Jeffery Deaver, Jo Nesb?, Henning Mankell, Tess Gerritsen, Pierre Lemaitre i Arnaldur Indri?ason.

fot. mat. prasowe Międzynarodowego Festiwalu Kryminału

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy