Ben Okri laureatem Bad Sex Award za najgorszą scenę seksu w książce

4 grudnia 2014

okri-najgorsza-scena-seksu
Nigeryjski pisarz Ben Okri otrzymał za swoją najnowszą książkę „The Age of Magic” doroczną nagrodę Bad Sex in Fiction Award przyznawaną autorom najgorszego opisu aktu seksualnego w powieści.

„The Age of Magic” to dziesiąta powieść Bena Okriego, pisarza i poety, laureata wielu prestiżowych nagród literackich, m.in. Bookera za „Drogę bez dna”. Najnowsze dokonanie autora opowiada o grupie filmowców, którzy w celu nakręcenia filmu dokumentalnego o idei Arkadii, zamykają się w hotelu nad jeziorem. W scenie seksu, która zwróciła uwagę jurorów, biorą udział prezenter filmowy Lao oraz jego dziewczyna Mistletoe (z ang. Jemioła).

„Kiedy jego ręka ocierała się o jej sutek, ten zadziałał niczym włącznik i zaczęła płonąć. Dotknął jej brzucha, a jego ręka zdawała się ją przepalać. Nie szczędził jej ciału pośrednich dotknięć i gorzko-słodkich doznań zalewających jej mózg. Stała się świadoma istnienia miejsc na sobie, które mogły zostać ukryte tylko przez boga posiadającego poczucie humoru” – czytamy w nagrodzonej powieści. „Na fali ciepłych prądów nie z tego świata uświadomiła sobie, że się w nią wślizguje. Kochał ją z delikatnością i siłą, głaszcząc jej szyję, sławiąc jej twarz w swoich dłoniach, dopóki nie przełamała się i nie zaczęła powolnie rytmicznie jęczeć? Wszechświat był w niej i z każdym jej ruchem roztaczał się na nią. Gdzieś w nocy przeleciała zbłąkana rakieta”.

Wiadomość o zdobyciu nagrody Okri skomentował bardzo lakonicznie: „Pisarze piszą, co piszą, i to tyle na ten temat”. W jego imieniu nagrodę odebrała Laura Palmer, dyrektor ds. wydawniczych z oficyny Head of Zeus, która powiedziała: „To uzupełnia wymarzony hat-trick każdego początkującego wydawcy: Head of Zeus ma teraz nagrodę Political Book, nagrodę Metadata Gold Standard i Bad Sex in Fiction, wszystkie w jednym roku”. Z kolei redaktorka Okriego, Maggie McKernan, zauważyła: „Zdobycie tej nagrody jest zabawne, ale też trochę niegodne, dokładnie tak jak seks, zakładając, że wszystko zrobi się prawidłowo”.

Bad Sex in Fiction Award przyznawana jest przez magazyn literacki „Literary Review” od 1993 roku. Jej celem ma być zniechęcenie pisarzy do powierzchownego, pozbawionego smaku, często bezcelowego stosowania opisu seksualnego we współczesnej beletrystyce. Do tej pory na liście laureatów znaleźli się m.in. Norman Mailer, Philip Kerr, Tom Wolfe, John Updike, Jonathan Littell i Nancy Huston. Tegoroczna lista nominowanych do nagrody była imponująca. Nazwiska oraz cytaty z dzieł znajdziecie tutaj.

[aw]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy