Będzie trzecia część „Pudełka z guzikami Gwendy”! Richard Chizmar współpracuje ze Stephenem Kingiem

21 października 2020

Historia Gwendy, bohaterki wspólnej noweli Stephena Kinga i Richarda Chizmara, która ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Albatros, jeszcze nie dobiegła końca. Okazuje się, że powstanie trzecia część. Co więcej, pisarze współpracują przy jej powstaniu.

Po raz pierwszy tytułową bohaterkę poznaliśmy w noweli „Pudełko z guzikami Gwendy” napisanej wspólnie przez Richarda Chizmara i Stephena Kinga. Jako dwunastolatka z nadwagą weszła ona w posiadanie mahoniowego pudełka, które zapewniało jej czekoladki kontrolujące apetyt i wyrzucało rzadkie monety o dużej wartości. Ale przedmiot miał znacznie większą moc, a na dziewczynie spoczęła duża odpowiedzialność związana z jego użytkowaniem.

Jakiś czas później Chizmar wpadł na pomysł nowej historii, która rozgrywałaby się 25 lat później, gdy Gwendy była już dorosłą kobietą. King nie miał jednak czasu włączyć się w jej pisanie, ponieważ pracował akurat nad książką z Holly Gibney. Pozwolił jednak Chizmarowi napisać kontynuację samodzielnie. King dokonał jedynie pierwszej redakcji i napisał wstęp. Tak powstała książka „Gwendy’s Magic Feather” (z ang. „Magiczne pióro Gwendy”). Do tej pory nie mieliśmy jeszcze okazji przeczytać jej po polsku. Dowiedzieliśmy się jednak, że Wydawnictwo Albatros planuje opublikować polski przekład w nieznanym jeszcze terminie.

Wieść o trzeciej książce Chizmar przekazał na swojej stronie i profilu na Twitterze. Komunikat jest krótki: „Stephen King i Richard Chizmar pracują ciężko nad tomem trzecim. Na razie brak szczegółów na temat publikacji, ale będzie to pełnometrażowa powieść”. Wiadomość udostępnił też na Twitterze Stephen King, dodając: „Jej (Gwendy – przyp. red.) historia nie jest nawet bliska ukończenia”.

Choć wiadomość pozwala sądzić, że panowie piszą nową książkę razem, stuprocentowej pewności jeszcze mieć nie możemy. Wspólną pracę można bowiem różnie interpretować, także w ten sposób, że King ponownie zaangażuje się redaktorsko. Z drugiej strony w niedawnym wywiadzie dla „Entertainment Weekly” zapowiedział, że w przyszłym roku ukażą się jego dwie książki. „Nie chcę, żeby ludzie się do tego przyzwyczaili lub myśleli, że to jest norma. Bo nie jest. Ale po prostu tak wyszło” – wyjawił. Nie zdradził jednak nic więcej, toteż i my tkwimy na razie w niepewności, czy oprócz powieści „Later” czeka nas ponowne spotkanie z Gwendy, czy może coś innego.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy