banner ad

Będzie film na podstawie „O pięknie” Zadie Smith

3 kwietnia 2012


Kasi Lemmons zostanie reżyserką filmowej adaptacji nominowanej do Bookera powieści Zadie Smith „O pięknie”.

Książka jest akademicką komedią obyczajową, skupiającą się na historii dwóch rodzin. Profesorów Belseya i Kippsa łączy zamiłowanie do piękna i podziw dla Rembrandta. Dzieli zaś stosunek do piękna i do Rembrandta, a to wystarczy, by zostali wrogami na śmierć i życie. Gdy Kippsowie przenoszą się za ocean i osiedlają w kampusie, gdzie mieszkają Belseyowie, losy ich rodzin splatają się w nieprzewidywalny sposób, a komplikacje mnożą się jak szalone. Nazywana współczesną „Howards End” książka opowiada historię dwóch rodzin, a przy tym z dystansem i humorem porusza najważniejsze tematy współczesności: zagadnienia tożsamości, rasy, globalizmu i fanatyzmu religijnego.

Reżyserka obrazu, Kasi Lemmons, zaczynała karierę jako aktorka (grała m.in. koleżankę z FBI Clarice Sterling w „Milczeniu Owiec”). Na koncie ma trzy pełnometrażowe filmy (w tym „Tajemnicza zbrodnia” z Samuelem L. Jacksonem).

„O pięknie” będzie pierwszą okazją do zobaczenia prozy Zadie Smith na dużym ekranie (wcześniej powstał jedynie brytyjski miniserial telewizyjny oparty na „Białych zębach”).

Smith należy do najwyżej cenionych brytyjskich pisarek młodego pokolenia. Na sierpień 2012 roku pisarka przygotowuje pierwszą od siedmiu lat nową powieść, zatytułowaną „NW”.

Tematy: , , , ,

Kategoria: adaptacje, newsy