Bar oferuje koktajl alkoholowy z dodatkiem nalewki ze 100-letnich książek

5 grudnia 2016

koktajl-nalewka-z-ksiazek-1
Mieszczący się w Waszyngtonie (USA) koktajlbar Columbia Room wprowadził do zimowego menu koktajl alkoholowy, którego jednym ze składników jest nalewka sporządzona na bazie starych książek.

Columbia Room słynie z dodawania niezwykłych składników do swoich koktajli. Smak niektórych przyprawiony został wodą ziemniaczaną albo mlekiem z listka figowego. Jednak to, co znalazło się w nowym menu degustacyjnym na zimę, może zaskoczyć nawet koneserów największych osobliwości.

Koktajl alkoholowy o nazwie W Poszukiwaniu Minionego Czasu oprócz armaniaku, słodkiego sherry Pedro Ximénez, syropu z borowików oraz eukaliptusa zawiera w składzie również nalewkę ze starych książek. W dosłownym znaczeniu!

Właściciel lokalu, Derek Brown, wpadł na pomysł takiego trunku po wizycie w restauracji El Celler de Can Roca w Hiszpanii, gdzie zetknął się z kandyzowanymi fragmentami stron w menu degustacyjnym. Rozpoczął więc pracę nad koktajlem, który oddawałby wrażenie otwierania starej książki lub wchodzenia do zabytkowej biblioteki.

koktajl-nalewka-z-ksiazek-2

Aby zrobić nalewkę, personel baru pozyskał pewną ilość 100-letnich książek. Wybierając tytuły, starano się unikać wartościowych dzieł, których utrata mogłaby być bardziej bolesna dla czytelników. Kartki książek pozostawiono na jakiś czas w oleju z pestek winogron. Następnie zastosowano infuzję tłuszczową, aby aromat oleju przeszedł na alkohol. Proces ten polega na tym, że najpierw miesza się tłuszcz ze spirytusem, odstawia pojemnik z cieczą na kilka dni w ciepłym miejscu, po czym wsadza się go do zamrażarki. Tłuszcz zastyga i oddziela się od spirytusu, dzięki czemu można łatwo się go pozbyć, za to alkohol przechodzi aromatem z oleju. Właściciele twierdzą, że powstała w ten sposób tynktura posiada nutę starej, zatęchłej biblioteki. Smakuje też nieco jak kaczy smalec. A czy nie należy się obawiać spożywania esencji z zatęchłych starych książek? J.P. Fetherston, główny barman w Columbia Room, zapewnia, że nie ma powodów do niepokoju, gdyż w koktajlu stosuje się bardzo małe ilości tego składnika.

Koktajl W Poszukiwaniu Minionego Czasu zawierający nalewkę ze starych książek serwowany jest w piersiówce umieszczonej w wydrążonym wnętrzu starej książki. Można go kupować w zestawie z dwoma innymi koktajlami. Cena za trzy trunki wynosi 79 dolarów (jest też opcja pięciu trunków za sumę 108 dolarów).

koktajl-nalewka-z-ksiazek-3

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy