Badania dowodzą: czytasz fikcję literacką, będziesz miał bardziej otwarty umysł

18 czerwca 2013

czytanie a otwarty umysł
Badania przeprowadzone przez naukowców na Uniwersytecie w Toronto (Kanada) dowodzą, że osoby, które czytają fikcję literacką – choćby i krótkie 10 stronicowe opowiadania ? posiadają większą zdolność empatii, lepiej radzą sobie z niepewnością i unikają pochopnych osądów.

Trzech naukowców pod kierunkiem psycholog Maji Djikic zaprosiło 100 studentów do przeczytania jednego z ośmiu opowiadań (takich autorów, jak Wallace Stegner, Jean Stafford i Paul Bowles) lub jednego z ośmiu esejów (takich autorów, jak George Bernard Shaw i Stephen Jay Gould). Następnie każdy z uczestników badania wypełniał ankietę pozwalającą zmierzyć jego emocjonalną potrzebę pewności i stabilności. Studenci mieli wyrazić zgodę lub sprzeciw wobec takich stwierdzeń, jak „nie lubię sytuacji, które są niepewne” czy „nie podobają mi się pytania, na które można odpowiedzieć na wiele różnych sposobów”.

Jak się okazuje, osoby, które przeczytały wcześniej opowiadania, były znacznie bardziej otwarte na potrzeby i uczucia drugich, o wiele lepiej radziły sobie z niejednoznacznością, a także wykazywały mniejsze zapotrzebowanie na to, co w psychologii określa się jako zamknięcie poznawcze.

Naukowcy nie mają pojęcia, jak długo efekt ten utrzymuje się po lekturze prozy, ale zauważyli, że jest on silniejszy u osób, które można określić jako częstych czytelników, co sugeruje, iż otwartego myślenia można się nauczyć poprzez „długotrwałą zmianę nawyków metapoznawczych”, czyli w tym wypadku ? przez czytanie fikcji literackiej.

Kierująca projektem psycholog Maja Djikic zauważyła w podsumowaniu, że powyższe odkrycie powinno mieć szczególne znacznie dla szkół, w których sztuka i nauki humanistyczne coraz częściej schodzą na dalszy plan. Tymczasem, wbrew panującym opiniom, im częściej uciekamy od rzeczywistości w świat wymyślony na kartach powieści i opowiadań, tym lepiej myślimy, wykazujemy więcej empatii i jesteśmy przygotowani do radzenia sobie w prawdziwym życiu.

fot. ICU

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy