banner ad

B.A. Paris otrzyma Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości

4 maja 2023

Brytyjska pisarka B.A. Paris została wybrana tegoroczną laureatką Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru, która przyznawana jest autorom kryminałów za całokształt twórczości. Autorka odbierze laur podczas uroczystej gali zaplanowanej na 3 czerwca we Wrocławiu, wcześniej tego dnia spotka się z czytelnikami.

Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana jest od 2005 roku i trafia w ręce autorów, których organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Kryminału uznają za wybitnych przedstawicieli gatunku. W odróżnieniu od Nagrody Wielkiego Kalibru wręczana jest nie za konkretną książkę, ale za całokształt twórczości. Zazwyczaj jej laureatami są autorzy zagraniczni, choć zdarzają się wyjątki, jak Joanna Chmielewska czy Zygmunt Miłoszewski.

„Pandemia na jakiś czas mocno skomplikowała wizyty gości zagranicznych na naszym festiwalu, ale na szczęście te czasy mijają i w tym roku wracamy do tradycji spotkań na żywo z laureatami Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru. Czy raczej laureatkami: w 2023 wyróżnienie trafia do brytyjskiej pisarki B.A. Paris” – informują organizatorzy.

B.A. Paris jest autorką bestsellerowych thrillerów psychologicznych, która cieszą się w Polsce bardzo dużą popularnością. Do tej pory jej powieści sprzedały się w naszym kraju w łącznym nakładzie przekraczającym 1,3 miliona egzemplarzy.

Przez wiele lat pisarka mieszkała we Francji, pracowała w finansach i prowadziła szkołę językową. Po wielkim sukcesie jej książek całkowicie poświęciła się pisarstwu i wraz z mężem wróciła do Anglii.

Jej pierwsza powieść – „Za zamkniętymi drzwiami” – została uznana za najlepszy debiut 2016 roku. W samej tylko Wielkiej Brytanii sprzedano ponad milion egzemplarzy i przez wiele tygodni utrzymywała się na liście bestsellerów „New York Timesa”. Rok później (w Polsce w 2018 roku) ukazał się drugi thriller B.A. Paris, „Na skraju załamania”, który powtórzył sukces debiutu. W roku 2019 do polskich księgarni trafiła kolejna świetnie przyjęta książka tej autorki, „Pozwól mi wrócić”, a w 2020 roku powieść psychologiczna „Dylemat”. W tym samym roku B.A. Paris uczestniczyła w pewnym projekcie pisarskim – połączyła siły z Sophie Hannah, Clare Mackintosh i Holly Brown, czego efektem był thriller „Dublerka”. Wszystkie powieści autorki były nominowane do Bestsellera Empiku, a wydana w 2021 roku „Terapeutka” zdobyła tę nagrodę.

Brytyjska pisarka spotka się z czytelnikami we Wrocławiu w sobotę 3 czerwca o godz. 16:00 w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Wstęp na to spotkanie będzie bezpłatny. Tego samego dnia wieczorem, podczas uroczystej gali, odbierze Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru.

[am]
fot. Philippe Matsas

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy