banner ad

Autorzy thrillerów z wizytą w Afganistanie

14 listopada 2011

Na początku tego miesiąca piątka bestsellerowych autorów thrillerów ? Clive Cussler, Kathy Reichs, Sandra Brown, Mark Bowden i Andrew Peterson ? odwiedziło amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Afganistanie.

Zorganizowany przez United Service Organizations wyjazd pod kryptonimem „Operacja Thriller” miał za zadanie podnieść na duchu żołnierzy, będących na służbie z daleka od swoich domów. Pisarze odwiedzili kilka wojskowych jednostek, odpowiadali na pytania, podpisywali książki oraz pozowali do zdjęć. Był to pierwszy raz, kiedy USO wysłało do strefy walk kobiety ? autorki.

„Dzień zaczynamy o świcie, z rzadkimi wyjątkami, a kończymy dobrze po zmroku.” ? napisała w relacji dla Huffington Post Kathy Reichs ? „Dzielę kwaterę z Sandrą, miejsca mamy niewiele więcej niż w mojej torebce. Jako kobiecie jest mi szczególnie trudno wędrować poprzez skały i błoto do wspólnej latryny albo pod prysznic. Razem z Sandrą musiałyśmy wyrzec się wszelkich pozorów, że uda nam się utrzymać make-up i fryzurę, musiałyśmy opracować nowe zwyczaje dla zachowania podstawowych zasad higieny. Niemniej jednak, powtórzyłabym to jeszcze raz. Bycie tu pokazało, że mój tymczasowy dyskomfort jest niczym w porównaniu do codziennych poświęceń członków naszych sił zbrojnych.”

Za to druga z pisarek, Sandra Brown, wspomina: „Zostałam zmieciona przez Black Hawka. Dosłownie. Byliśmy wszyscy na płycie lotniskowej, kiedy jeden ze śmigłowców nagle mnie zmiótł. Koziołkowałam około 15 metrów, zanim zatrzymałam się na ścianie. Nic mi się nie stało, ale nie mogłam się podnieść, ponieważ leżałam na plecach w pełnym rynsztunku. Teraz mogę się z tego śmiać, ale to nie był mój ?najlepszy? moment.” Pomimo przygód autorka ?Szarady? zaraz jednak dodaje: „Nie zamieniłabym się nawet na minutę!”

United Service Organizations to działająca od czasów II Wojny Światowej organizacja charytatywna zajmująca się wojskowymi stacjonującymi poza Stanami Zjednoczonymi oraz ich rodzinami. Wspierana przez ponad 44 tysiące wolontariuszy instytucja niesie pomoc społeczną oraz ma na celu poprawę nastrojów członków armii. W ramach tego od lat organizowane są spotkania na obszarze działań militarnych z gwiazdami sportu i rozrywki. Żołnierzy odwiedzali m.in. Frank Sinatra, Fred Astaire, Marlene Dietrich, Marilyn Monroe, John Wayne czy bardziej współcześnie ? Gary Sinise i Robin Williams.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy