banner ad

Autorzy kryminałów zbierają pieniądze na kostnicę

31 października 2011


Harlan Coben, Lee Child, Jeffery Deaver i Kathy Reichs znaleźli się wśród autorów kryminałów, którzy pomagają zebrać pieniądze na nową kostnicę dla Uniwersytetu w Dundee.

Aby uzbierać potrzebną sumę (1 milion funtów), pisarze zgodzili wziąć się udział w internetowej rywalizacji. Każdy kto wpłaci 1 symbolicznego funta może na stronie www.millionforamorgue.com oddać głos na swojego ulubieńca. Nazwisko zwycięzcy zostanie nadane powstającemu budynkowi.

W projekcie bierze udział dziesięciu autorów kryminałów: Harlan Coben, Lee Child, Jeffrey Deaver, Tess Gerritsen, Kathy Reichs, Mark Billingham, Jeff Lindsay, Stuart MacBride, Peter James i Val McDermid.

Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na budowę kostnicy i ośrodka badawczego, gdzie będzie można korzystać z „rewolucyjnej” metody na długoterminowe przechowywanie ciał do badań i szkoleń.

Projekt budowy obiektów prowadzi profesor Sue Black, dyrektor Centre for Anatomy and Human Identification.

„Niesamowicie mi pomogła z wieloma technicznymi szczegółami, których potrzebowałam do moich powieści” – tłumaczy autorka Val McDermid, która prywatnie jest przyjaciółką pani profesor – „Kiedy powiedziała mi o projekcie kostnicy, pomyślałam, że to jest dobra okazja dla mnie i innych pisarzy, żeby odwdzięczyć się w jakiś sposób tym, których praca ma dla nas ogromne znaczenie. Wszyscy pisarze kryminałów korzystają z pomocy podobnych do Sue specjalistów, aby upewnić się, że poszczególne detale są właściwie opisane.”

Praca profesor Black nie sprowadza się jedynie do pomocy pisarzom. Wraz ze swoją ekipą brała udział w popularnym serialu stacji BBC2 „Śmierć sprzed wieków”, który poświęcony był badaniom nad ludzkimi szkieletami, pochodzącymi z różnych epok. Jej zespół opracował również przełomowe techniki pozwalające skuteczniej ścigać pedofilów na podstawie identyfikacji ich dłoni, jakie można znaleźć na obscenicznych zdjęciach lub filmach.

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy