Autorzy kryminałów napisali opowiadania przestrzegające przez groźną chorobą roznoszoną przez kleszcze

1 lipca 2022

Przed niebezpiecznymi chorobami roznoszonymi przez kleszcze ostrzegać można na różne sposoby. Organizatorzy kampanii edukacyjnej „Nie igraj z kleszczem. Wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu” postanowili odwołać się do wyobraźni odbiorców. Pomocni w tym okazali się autorzy kryminałów.

Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba, która może dotknąć każdego. Nawet co szósty kleszcz w Polsce może być zakażony wirusem, a tym samym zarazić nas niezwykle niebezpieczną chorobą. Aby uzmysłowić wszystkim powagę sytuacji, zaproszono do współpracy dwoje twórców kryminałów, aby stworzyli fikcyjne opowiadania inspirowane historiami klinicznymi pacjentów zakażonych kleszczowym zapaleniem mózgu. W projekcie zgodzili się wziąć udział Marta Guzowska – laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru oraz Leszek Talko – felietonista i publicysta, wydający kryminały pod pseudonimem Wiktor Hagen.

Opowiadania powstały w ramach kolejnej edycji kampanii edukacyjnej „Nie igraj z kleszczem. Wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu”. Przedstawiają fikcyjne historie, w których istotną rolę odgrywają kleszcze i przenoszony przez nie wirus kleszczowego zapalenia mózgu. Utwory opisują zagrożenie dla zdrowia, jakie stanowi wirus, a także scenariusze możliwych powikłań.

W opowiadaniu „Nierozsądny” autorstwa Marty Guzowskiej poznajemy kobietę, która podstępnie doprowadza do ukłucia przez kleszcza swojego kochanka, co wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Za to Leszek Talko w opowiadaniu „Ten szósty” przedstawia perspektywę nieoczekiwanego sprawcy.

Fikcyjne historie mają zwrócić uwagę osób z grup ryzyka na niebezpieczeństwo związane z zakażeniem wirusem kleszczowego zapalenia mózgu. Mało kto bowiem zdaje sobie sprawę z tego, że jest to najczęściej raportowana przyczyna wirusowych neuroinfekcji w Polsce, a przebieg choroby może wyglądać bardzo różnie. U części osób zakażenie może skończyć się niegroźnymi objawami podobnymi do grypy, u innych spowodować stałe zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym.

„Najpoważniejsze powikłania kleszczowego zapalenia mózgu obejmują porażenia i niedowłady, a wirus może prowadzić nawet do śmierci. Wirus ma bardzo duży potencjał wywołania chorób neurologicznych. W większości przypadków nasz układ immunologiczny radzi sobie z tym zakażeniem wirusowym, jednak w części z nich mamy tzw. przebieg grypopodobny. Możemy nawet nie zorientować się, że przyczyną naszego złego samopoczucia czy tzw. letniej grypy może być pokłucie przez kleszcza” – przestrzega dr hab. n. med. Joanna Zajkowska, specjalistka chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Obecnie nie ma leku, który można zastosować w przypadku zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu – stosuje się więc wyłącznie leczenie objawowe, następnie leczy powikłania choroby. Według lekarzy i specjalistów jedyną skuteczną i przebadaną ochronę zapewnia szczepionka.

Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz Pfizer informują, że pomimo działań edukacyjnych nadal świadomość społeczna na temat konsekwencji zakażenia kleszczowym zapaleniem mózgu oraz możliwości profilaktycznych jest znikoma. Stąd organizowana przez nich kampania, w ramach której prowadzone są spotkania edukacyjne, realizowane projekty badawcze oraz akcje informacyjne, a także – jak w tym przypadku – publikowane są opowiadania. Oba utwory możecie przeczytać w naszej czytelni.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy