Autorzy bestsellerów piszą książki dla młodzieży

3 października 2011

Nastoletni czytelnicy książek stają się obiektem zainteresowania dla najpopularniejszych pisarzy. Już nie tylko James Patterson czy John Grisham, ale również Harlan Coben, Jodi Picoult i inni przygotowują swoje pierwsze powieści dla młodzieży.

O potencjale tkwiącym w nastoletnich odbiorcach przekonały wszystkich J.K. Rowling czy Stephanie Meyer, publikując sagi, które rozeszły się w wielomilionowych nakładach. Najpopularniejsi autorzy literatury dla dorosłych najwidoczniej nie mogli przeboleć, że tak duża część rynku ucieka im spod palców, dlatego przystąpili do kontrofensywy.

James Patterson już od kilku lat wydaje serię książek dla młodzieży „Maximum Ride”. W jego ślady poszedł niedawno John Grisham, publikując powieść „Theodore Boone: Młody prawnik”. Kilka dni temu na polskim rynku ukazała się jej kontynuacja, „Theodore Boone: Uprowadzenie”. W samych Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii „Uprowadzenie” rozeszło się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy. Można więc przypuszczać, że Theodore Boone pojawi się na kartach powieści Grishama jeszcze nie raz.

Również Candace Bushnell, autorka „Seksu w wielkim mieście” swoje ostatnie dwie powieści napisała z myślą o młodzieży. „Dzienniki Carrie” i „Carrie w wielkim mieście” opowiadają o losach młodziutkiej Carrie Bradshaw, zanim została słynną autorką felietonów w Nowym Jorku.

Kolejny pisarz, który zaczął pisać literaturę dla młodzieży to Harlan Coben. Bohaterem jego najnowszej powieści „Shelter” (premiera w Stanach miała miejsce 6 września) jest nastoletni Mickey Bolitar. Dla fanów twórczości pisarza nazwisko młodzieńca jest dobrze znane. Mickey to bratanek Myrona Bolitara. Po raz pierwszy pojawił się w (niewydanym jeszcze w Polsce) thrillerze „Pod napięciem”, w „Shelter” akcja toczy się wokół jego własnych losów. Książka jest początkiem nowej serii i sympatycy Myrona mogą tylko liczyć, że młodszy odpowiednik nie wyprze całkowicie wujka z twórczości Cobena (sam autor temu zaprzecza).

Na powyższych przykładach się nie kończy. Swoje młodzieżowe powieści przygotowują również Kathy Reichs i Jodi Picoult z córką. Ile w tych przedsięwzięciach czystego wyrachowania – nie wiadomo. Pewnym jest, że w ten sprytny sposób najwięksi autorzy bestsellerów mogą wychować sobie następne pokolenia czytelników.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy