Autorka książek rozebrała się w proteście przeciwko piractwu książkowemu

25 lipca 2012


Brazylijka Vanessa de Oliveira, była call girl i autorka pięciu książek, rozebrała się przed siedzibą rządu w Limie (Peru), gdyż ma dość piractwa książkowego i chce, aby jej głos został usłyszany.

Oliveira przyjechała na Plaza de Armas na tyle ciężarówki, zeskoczyła, stanęła przed siedzibą rządu i na oczach dziennikarzy ściągnęła długi ciemny płaszcz, pokazując gołą klatkę piersiową z czerwonym napisem „No a la pirateria” („Nie dla piractwa”).

„Robię to, aby moja książka nie była więcej piracona gdziekolwiek na świecie” ? oświadczyła. „Kraj buduje się przy pomocy kultury i książek. Kiedy ludzie piracą książki, to kultura jest w niebezpieczeństwie.”

Chociaż piractwo dostrzegalne jest w każdym kraju, sytuacja w Peru szczególnie rozeźliła pisarkę. Oliveira powiedziała, że miarka się przebrała, gdy zobaczyła, jak jej najnowsza książka jest sprzedawana nielegalnie na ulicy w 14 godzin po premierze na International Book Fair. Pójście na policję to zdaniem autorki strata czasu, podobnie jak grzeczne prośby, aby piraci zaprzestali swojej działalności. Stwierdziła, że jedyny skutek może odnieść zwrócenie na problem uwagi mediów oraz rządzących.


Fot. Alessandro Currarino/El Comercio

Tematy: , ,

Kategoria: newsy