banner ad

Autorka „Jonathana Strange’a i pana Norrella” po 16 latach wyda drugą powieść

30 września 2019


Susanna Clarke, która zadebiutowała w 2004 roku bestsellerową powieścią „Jonathan Strange i pan Norrell”, po szesnastu latach wyda drugą powieść. Nowa książka ma nosić tytuł „Piranesi”, a jej światowa premiera zapowiedziana jest na wrzesień 2020 roku.

Proces pisania u Susanny Clarke nigdy nie przebiegał szybko. Jej debiutancka powieść „Jonathan Strange i pan Norrell” powstawała przez dziesięć lat. Przez ten czas autorka żyła w ciągłej niepewności, czy w ogóle uda jej się skończyć książkę, ani tym bardziej, czy ktoś zechce ją opublikować. Jak przyznała później w jednym z wywiadów, gdyby wiedziała, że zajmie to całą dekadę, nigdy nie brałaby się za pisanie tej powieści. Wysiłek był jednak warty poświęcenia. Powieściowy debiut okazał się bestsellerem, sprzedając się na świecie w nakładzie przekraczającym 4 miliony egzemplarzy. W 2015 roku stacja BBC zrealizowała na podstawie książki zbierający bardzo dobre recenzje serial.

Po wydaniu w 2004 roku „Jonathana Strange’a i pana Norrella” na fali popularności Clarke opublikowała jeszcze zbiór „Damy z Grace Adieu i inne opowieści” (2006) zawierający głównie historie, które powstały przed ukazaniem się bestsellerowej powieści, i na tym koniec. Wprawdzie w międzyczasie zaczęła pracować nad kolejnym dziełem, które miało być swoistą kontynuacją „Jonathana Strange’a i pana Norrella”, rozgrywającą się kilka lat później wśród postaci z „nieco niższej klasy społecznej”, jednak zły stan zdrowia autorki spowolnił postępy w pisaniu. W 2006 roku stwierdzono u niej zespół chronicznego zmęczenia. Ostatecznie najwyraźniej Clarke musiała zarzucić ten projekt, ponieważ zapowiadana na 2020 rok nowa powieść nie ma nic wspólnego z „Jonathanem Strange’em i panem Norrellem”.

„Piranesi” to opowieść o tytułowym bohaterze, który mieszka w Domu ? budynku składającym się z setek, jeśli nie tysięcy pokoi i korytarzy przypominającym wodny labirynt. Od czasu do czasu widuje się ze swoim przyjacielem, Innym, który prowadzi badania naukowe nad Wielką i Tajną Wiedzą, a do pomocy potrzebuje właśnie Piranesiego. Główny bohater zapisuje swoje odkrycia w dzienniku. Wtedy zaczynają pojawiać się wiadomości, które wskazują, że wszystko zdaje się nie być tym, na co wygląda. Straszna prawda zostaje odkryta, gdy pojawiają się dowody na istnienie poza murami Domu innej osoby, a może nawet całego innego świata.

„W życiu każdego agenta literackiego jest kilka takich momentów, kiedy w twojej skrzynce mailowej pojawia się coś tak nieoczekiwanego i tak cudownego, że nie możesz w to uwierzyć. Susanna dała do zrozumienia, że ??po długiej przerwie może znowu pisać, ale tak naprawdę nigdy nie przypuszczałem, że stworzy jeszcze tak w pełni wyobrażony świat i doskonale skonstruowaną powieść. Jestem bardzo podekscytowany, że rzesze fanów na całym świecie przeczytają 'Piranesi’ w przyszłym roku” ? powiedział Jonny Geller z agencji literackiej Curtis Brown. Czekamy zatem na premierę!

[am]
fot. Patrick Nielsen Hayden/Flickr
źródło: The Guardian

Tematy: , ,

Kategoria: newsy