Autorka „Czekolady” odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego

20 marca 2023

Joanne Harris, autorka m.in. zekranizowanej powieści „Czekolada”, została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego za swoje zasługi dla literatury. Królewskie odznaczenie wręczył jej książę William na zamku Windsor.

58-letnia Joanne Harris jest jedną z trzech znanych osób, obok byłego piłkarza Chrisa Kamary i kapitan kobiecej drużyny piłkarskiej z Walii Sophie Ingle, które otrzymały odznaczenia. Pisarce wręczono order w klasie Oficera i tym sposobem otrzymuje prawo do używania po nazwisku skrótu OBE.

Po ceremonii Harris pochwaliła księcia Williama i królową Kamilę za wspieranie działań promujących umiejętność czytania i pisania w Wielkiej Brytanii. Dziękując za otrzymane wyróżnienie, powiedziała prasie: „Miło jest widzieć, że sztuka jest honorowana, ponieważ potrzebuje ona w tej chwili całej uwagi, jaką może uzyskać”. Jak dodała, jedna na dziesięć osób na Wyspach jest analfabetą funkcjonalnym, coraz mniej środków przeznacza się na sztukę, biblioteki i edukację, a ze szkół znikają dziecięcy bibliotekarze.

„Miło jest widzieć, że rodzina królewska interesuje się tym aktywnie i próbuje doprowadzić do zmian” – powiedziała Harris. Przyznała, że „dobrze byłoby zobaczyć też zaangażowanie rządu, niestety w tej chwili nie widać go zbyt wiele”. Pisarka zaapelowała do władz o inwestycję w kulturę i sztukę, ze szczególnym zwróceniem uwagi na biblioteki, w tym biblioteki szkolne.

[am]
fot. Buckingham Palace

Tematy: , ,

Kategoria: newsy