banner ad

Autor „Siedmiu minut po północy” pisze nową wersję „Moby Dicka” z perspektywy wieloryba

21 marca 2018


Patrick Ness, autor zekranizowanego bestsellera „Siedem minut po północy”, zapowiada na wrzesień nową książkę. „And The Ocean Was Our Sky” (z ang. „A ocean był naszym niebem”) to opowiedziana na nowo historia znana z klasycznej powieści „Moby Dick” Hermana Melville’a, tyle że tym razem przedstawiona z perspektywy wieloryba.

„Zaczęło się od tego, że zadałem sobie pytanie: 'A co by było, gdyby 'Moby Dicka’ opowiedział wieloryb?’, a potem poszło to w jeszcze dziwniejszą stronę. Mam nadzieję, że książka wam się spodoba” ? komentuje Patrick Ness.

„And The Ocean Was Our Sky” to zgodnie z zapowiedzią opowieść Batszeby o polowaniu na legendę i mit, o polowaniu na wcielonego diabła o imieniu Toby Wick, którego biały kadłub czai się w głębinach.

Z harpunami wbitymi w ciała dumne wieloryby z ławicy Batszeby żyją dla polowań, walcząc w niekończącej się wojnie ze światem ludzi. Kiedy atakują statek unoszący się na powierzchni Otchłani, spodziewają się znaleźć łatwą zdobycz. Zamiast tego trafiają na ślad mitu, potwora, a może nawet samego diabła. Tak zaczyna się mściwe polowanie, które na zawsze zmieni świat zarówno wielorybów, jak i ludzi.

„Publikowanie Patricka Nessa daje między innymi taką przyjemność, że nigdy nie wiesz, jakie cuda stworzy w następnej kolejności. Jego talent nigdy nie był związany z żadnym konkretnym gatunkiem. Teraz, po raz kolejny, napisał coś zaskakującego i zupełnie odmiennego. 'And The Ocean Was Our Sky’ to liryczna i mityczna opowieść, przerobiony przez Patricka 'Moby Dick’ może stanąć obok oryginału jako klasyczna baśń na nasze czasy” ? mówi Denise Johnstone Burt z oficyny Walker Books, brytyjski wydawca książki.

Powieść „And The Ocean Was Our Sky” będzie bogato ilustrowana pracami Roviny Cai. Dwa rysunki zostały już udostępnione w sieci i publikujemy je poniżej. Światowa premiera książki zapowiedziana jest na 4 września 2018.

[am]
źródło: Bookseller, HarperCollins, Patrick Ness

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy