Autor powieści „Bajecznie bogaci Azjaci” ścigany w Singapurze za niewypełnienie obowiązku służby wojskowej

22 sierpnia 2018


Kiedy w Singapurze odbyła się premiera ekranizacji „Bajecznie bogatych Azjatów”, Kevin Kwan, autor bestsellerowej powieści, na podstawie której zrealizowano film, nie pojawił się na uroczystości. Jak się okazuje, miał ku temu zasadny powód. Władze Singapuru poszukują go bowiem za niewypełnienie obowiązku służby wojskowej.

W Singapurze każdy pełnoletni mężczyzna przed pójściem na studia musi spędzić dwa lata w narodowych siłach zbrojnych. Władze nie uznają odmowy służby wojskowej i ścigają wszystkich, którzy próbują wymigać się od obowiązku. Na ich celowników znalazł się również Kevin Kwan, autor cieszącej się międzynarodową popularnością powieści „Bajecznie bogaci Azjaci”.

Kwan urodził się w Singapurze w zamożnej rodzinie, ale w wieku 11 lat wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Władze w rodzimym kraju nie uznają jednak tego za wystarczające wytłumaczenie. W wydanym oświadczeniu napisano, że „poszukiwany nie wywiązał się ze swoich obowiązków” i nie stawił się do poboru w 1990 roku, mimo licznych zawiadomień wysyłanych na jego zagraniczny adres.

Okładki polskich wydań powieści „Bajecznie bogaci Azjaci”.

Wprawdzie przyszły pisarz złożył w 1994 roku prośbę o zrzeczenie się obywatelstwa bez konieczności odbywania służby wojskowej, ale władze odrzuciły wniosek. „Pan Kwan popełnił przestępstwo zgodnie z ustawą o werbunku i podlega karze grzywny w wysokości do 10 000 dolarów i/lub pozbawienia wolności do 3 lat” ? czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie Ministerstwa Obrony Republiki Singapuru.

Kevin Kwan i jego wydawca nie skomentowali sprawy. Grzywna z pewnością nie stanowi dla pisarza żadnego problemu, nie wiadomo jednak, czy to wystarczy, aby zadowolić singapurskie władze.

Film „Bajecznie bogaci Azjaci” od momentu wejścia do kin w USA w połowie sierpnia zarobił aż 39 milionów dolarów. Główną bohaterką historii jest pochodząca z Nowego Jorku Rachel Chu, która wraz ze swoim chłopakiem, Nickiem, wyjeżdża na wakacje do Singapuru. Dziewczyna cieszy się, że po raz pierwszy zobaczy Azję i pozna bliskich ukochanego. Na miejscu przekonuje się, że Nick nie wspomniał jej o kilku istotnych szczegółach ze swojego życia. Okazuje się, że chłopak jest potomkiem jednej z najzamożniejszych singapurskich rodzin, która mieszka w bajecznym pałacu z ogrodem wielkości całej dzielnicy. Nic więc dziwnego, że młodzieniec uchodzi za bardzo pożądanego kawalera. Rachel biorą sobie na cel zazdrosne panny z towarzystwa, a co gorsze również niepochwalająca tego związku matka Nicka. Jak bohaterka poradzi sobie w takich okolicznościach? W naszym kraju powieść Kevina Kwana ukazała się nakładem wydawnictwa Znak Literanova. Od 31 sierpnia ekranizację będzie można oglądać również w polskich kinach.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy