Autor kryminałów Håkan Nesser skazany na 18 miesięcy więzienia za oszustwa podatkowe. Pisarz twierdzi, że jest niewinny

19 czerwca 2024

Jeden z najsłynniejszych szwedzkich autorów kryminałów, Håkan Nesser, został skazany na 18 miesięcy więzienia za poważne oszustwa podatkowe. Pisarz wraz z inną anonimową osobą miał pobrać ze spółek na Malcie blisko 15 milionów koron szwedzkich (ok. 1,33 mln euro), nie zgłaszając transakcji urzędowi skarbowemu. Sam Håkan Nesser twierdzi, że jest niewinny, a całą sytuację określił jako koszmar, z którego chciałby się wybudzić.

Sprawa jest pokłosiem afery „Paradise Papers”, którą ujawniło w 2017 roku Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych. Z dokumentów, które wyciekły do sieci, wynika, że wiele korporacji, a także znanych osobistości wykorzystywało raje podatkowe do unikania płacenia podatków we własnym kraju. Wśród osób wymienionych przez szwedzkie media w kontekście „Paradise Papers” był autor bestsellerów Håkan Nesser.

W związku z doniesieniami prasowymi szwedzki urząd skarbowy wszczął dochodzenie, które wykazało, że razem z inną osobą pisarz wypłacił ze swoich spółek na Malcie prawie 15 milionów koron szwedzkich (ok. 1,33 mln euro), nie zgłaszając transakcji fiskusowi w rodzimym kraju.

Håkan Nesser wyjaśnił, że prowadził spółki na Malcie w latach 2013-2015, kiedy mieszkał poza granicami Szwecji. Podjął taki krok, ponieważ było to korzystne finansowo. A kiedy wrócił do kraju, zwyczajnie przelał pieniądze na szwedzkie konto.

Pisarz twierdzi, że nie był świadomy żadnych nadużyć. „Jestem kiepski w finansach. Inni zajmują się tym za mnie. Co oczywiście nie oznacza, że jestem wolny od odpowiedzialności moralnej” – mówił szwedzkim mediom. W jego ocenie niezgłoszenie pieniędzy organom podatkowym było niezamierzonym błędem doradcy finansowego, który nie miał zamiaru popełniać przestępstwa. „Przecież wypłaciliśmy stamtąd pieniądze i zdeponowaliśmy je w banku jak każdy idiota” – przekonuje.

W listopadzie 2019 roku urząd skarbowy nakazał Nesserowi i drugiej niewymienionej z nazwiska osobie zapłacić na rzecz skarbu państwa równowartość przelanych pieniędzy, dzieląc kwotę po połowie. Pieniądze zostały przekazane, ale na tym kłopoty pisarza się nie skończyły.

W 2022 roku prokuratura oskarżyła Nessera o rażące uchylanie się od płacenia podatków, a jego doradcę o pomoc w tym przestępstwie. Prokurator ds. przestępstw gospodarczych oceniał, że zgodnie ze szwedzkim prawem nie ma znaczenia, czy pisarz sam robił zeznania podatkowe, czy do ich wypełnienia zatrudnił kogoś innego. Sąd uniewinnił jednak Nessera i jego doradcę. Wtedy prokuratura odwołała się od wyroku. Kolejna rozprawa zakończyła się w czerwcu 2024 roku przed sądem apelacyjnym, który wydał zgoła odmienny wyrok niż sąd niższej instancji – autor bestsellerów został skazany na 1,5 roku więzienia.

„Nie rozumiem tego. Nikt tego nie rozumie. To koszmar, z którego chcę się obudzić” – zareagował pisarz. „Jestem całkowicie zszokowany. To takie niesprawiedliwe; wyobrażasz sobie, że istnieje prawda i sprawiedliwość, a potem dzieje się coś takiego. To zupełnie niezrozumiałe i rujnuje nasze życie” – dodał.

Håkan Nesser zapowiedział, że zamierza odwołać się do Sądu Najwyższego. Wydawnictwo Albert Bonniers przekazało, że wyrok nie wpłynie na plany wydawnicze i zapowiadana na lato nowa powieść pisarza ukaże się w terminie. „Nigdy nie myślałam, że to się tak skończy” – skomentowała wydawczyni Eva Bonnier, dodając, że w jej ocenie służby dążyły do ukarania Nessera, bo sprawa dotyczyła znanej osoby.

[am]
fot. SVT Nyheter
źródło: Dagens Nyheter, SVT Nyheter, The Shift

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy