Autor „Calvina i Hobbesa” komiksowym odpowiednikiem J. D. Salingera i Thomasa Pynchona?

12 kwietnia 2013

Bill Watterson jak J. D. Salinger?
Po śmierci J. D. Salingera amerykańcy dziennikarze znaleźli godnego jemu następcę. Jest nim Bill Watterson, twórca słynnych pasków komiksowych o przygodach małego Calvina i jego pluszowego tygrysa Hobbesa.

54-letniego Wattersona bez chwili zastanowienia można postawić obok J. D. Salingera, Thomasa Pynchona i innych znanych samotników z panteonu współczesnej literatury. Autor pilnie strzeże swojej prywatności ? nikt nie wie, jak obecnie wygląda (w sieci krąży zaledwie kilka starych zdjęć), gdzie dokładnie mieszka (wiadomo jedynie, że w 2005 roku przeniósł się wraz z żoną do Cleveland) ani co tak właściwie robi. W 1995 roku Watterson, nie bacząc na ogromną popularność „Calvina i Hobbesa”, zdecydował się bowiem przestać rysować komiksy. Od tego czasu nie udziela wywiadów (w ciągu ostatnich dwudziestu lat zaledwie raz zgodził się porozmawiać z wysłannikiem gazety drogą meilową, raz też odpowiedział na pytania czytelników) i wodzi za nosy dziesiątki dziennikarzy.

Pierwsze próby odnalezienia Wattersona podejmowano jeszcze w latach 90., kiedy mieszkał w niewielkim rodzinnym miasteczku Chagrin Falls. Wszyscy jednak zawsze wracali z kwitkiem. W 2009 roku Nevin Martell wydał nawet książkę zatytułowaną „Looking for Calvin and Hobbes” (z ang. „Poszukując Calvina i Hobbesa”). Lata pracy pozwoliły mu zebrać dziesiątki wywiadów od bliskich przyjaciół, znajomych i rodziny Wattersona, od niego samego nie udało mu się jednak wyciągnąć ani słowa.

9 kwietnia 2013 roku na festiwalu filmowym w Cleveland premierę miał film dokumentalny Joela Schroedera „Dear Mr. Watterson” (z ang. „Drogi panie Watterson”). Jak wyznał w jednym z wywiadów reżyser obrazu, jeszcze na etapie preprodukcji podjęto decyzję, aby z szacunku dla prywatności autora, nie podejmować prób kontaktu z nim ani jego rodzicami. Do rezygnacji z poszukiwań Wattersona przyznała się także kilka dni temu dziennikarka serwisu Full-Stop.net. Czyżby twórcy „Calvina i Hobbesa” udało się uzyskać to, na czym mu najbardziej zależało? „Po prostu chcę wieść spokojne życie i robić wszystko, co w mojej mocy, aby ignorować resztę” ? napisał w 2010 roku w meilu do dziennikarza.

Komiksy Billa Wattersona ukazują się w Polsce nakładem wydawnictwa Egmont. Na maj zapowiedziano wznowienie piątego tomu serii pt. „Zemsta pilnowanych”. Poniżej możecie zobaczyć, jak na jego łamach prezentują się główni bohaterowie komiksu, Calvin i Hobbes:

Calvin i Hobbes - przykładowa plansza

Tematy: , ,

Kategoria: newsy