Autor bestsellera „Wypowiedz jej imię”, James Dawson ujawnił, że postanowił zmienić płeć

29 października 2015

james-dawson-zmienia-plec
James Dawson, autor bardzo popularnej powieści grozy dla młodzieży „Wypowiedz jej imię”, wyjawił, że postanowił zmienić płeć.

„Nie będę więcej tracił czasu w niewłaściwej płci” – przyznał Dawson w rozmowie z „Buzzfeed”, dodając, że „nie można nazwać motyla motylem, dopóki się nie wykluje [z kokonu]”. Przez trzydzieści lat pisarz próbował żyć jako mężczyzna, ale wszelkie próby pogodzenia się z własną płcią biologiczną spełzły na niczym. Dawson jest pierwszym w Anglii autorem powieści dla nastolatków, który ujawnił, że jest osobą transpłciową.

„Chciałbym sądzić, że w 2015 roku bycie trans jest tak mainstreamowe, że to nie będzie problem” – wyraził nadzieję pisarz. „Ale niestety pojawią się ludzie, którzy będą myśleć, że to dziwne, i istnieje obawa, że tabloidy rozpętają burzę wokół ?trans pisarza dla dzieciaków?” – podzielił się swoimi obawami.

Dawson dorastał w latach osiemdziesiątych w – jak sam to określił – „bardzo białym, bardzo robotniczym i mało zróżnicowanym” niewielkim mieście Bingley w Zachodnim Yorkshire. Już w wieku 3 lat miał świadomość, że nie jest taki sam jak inni chłopcy. „Moje alter ego nazywało się Księżniczka Susan. Byłem bardzo skołowany, dlaczego nie jestem dziewczynką. Przyciągały mnie kobiece postaci: Daphne ze 'Scooby Doo’, Shella z 'Dungeons & Dragons’, Teela z 'He-Mana’. Nosiłem złotą narzutę swojej matki niczym pelerynę” – wspomina dzieciństwo Dawson. Jak przyznaje, zawsze zazdrościł siostrze i modlił się, żeby rano obudzić się jako dziewczynka. „Wciąż istniał równoległy świat, który sobie wyobrażałem. To był świat ?co by było, gdybym był dziewczyną?. Wiedziałem, jakbym wyglądał. Wiedziałem, co bym robił. Wiedziałem, jakie ubrania bym nosił. W końcu ojciec zabrał mi wszystkie moje lalki Barbie”.

W szkole spotkał się z odrzuceniem ze strony rówieśników i brakiem zrozumienia ze strony nauczycieli. Koledzy pytali go, czy jest dziewczyną, rzucali w niego gumą, nazywali gejem, a jeden z nauczycieli wołał na niego Dolly Dawson (Laleczka Dawson). „Moi rodzice rozważali wysłanie mnie do psychologa. Nie wiem, co mieli nadzieję osiągnąć” – zdradził pisarz. W tym okresie zaczął identyfikować się jako gej, ale przyznaje, że zawsze czuł się, jakby udawał.

wypowiedz-jej-imieOd 2012 roku książki Dawsona zaczęły sprzedawać się w dużych ilościach, przetłumaczono je na kilka języków i zdobyły ogólne uznanie krytyków i czytelników. Dawson stał się cenionym pisarzem powieści dla nastolatków, ale wciąż nie potrafił dojść do ładu z własną tożsamością. Wszystko zmieniło się, kiedy w 2013 roku podczas warsztatów literackich poznał 11-latka, który przyznał się mu, że postanowił chodzić do szkoły jako dziewczynka. Spotkanie uświadomiło pisarzowi, że musi stawić czoła swoim własnym demonom. Dawson znalazł w sobie odwagę, żeby udać się do terapeuty specjalizującego się w seksualności i tożsamości płciowej. Na koniec terapii nie tylko doszedł do zgody z samym sobą i przyznał w końcu, że jest kobietą uwięzioną w męskim ciele, ale podjął także decyzję o zmianie płci.

Dawson zdradził przy okazji, jak zareagowała na tę wieść jego rodzina: „Moja mama i tata nie są szczególnie zaskoczeni. Moja siostra z kolei uważa, że jestem bardzo odważny. Osoby trans często to słyszą. To wstyd, że musimy być odważni”.

Pisarz przyznaje, że postanowił ujawnić swoją decyzję o zmianie płci w reakcji na okładkę „Vanity Fair” z Caitlyn Jenner, która ? zdaniem pisarza ? niewiele ma wspólnego z prawdziwymi doświadczeniami osób transpłciowych. „To nieosiągalne, bo nie jesteśmy milionerami” – mówi Dawson. „Gdybym miał miliardy, nie zobaczylibyście nawet kurzu za mną. Byłbym w najlepszej klinice w Los Angeles i siedziałbym tutaj teraz z zupełnie innym ciałem i garderobą”.

Proces zmiany płci, którego doświadczają transkobiety, w przypadku Dawsona będzie nie tylko długi, ale i publiczny, bo relacjonowany na łamach jednego z magazynów. „Ludzie zobaczą moją transformację. Będzie wyglądać dziwnie, moje włosy będą wyglądać okropnie ? nie ma sposobu, żebym to ukrył, więc równie dobrze mogę o tym mówić, pisać i to wyjawiać” ? powiedział.

Wydawca Dawsona wspiera go w decyzji. „Mam nadzieję, że za rok będę uważany za kobietę i będę mógł wyjść z domu jako heteroseksualna kobieta i chodzić na randki z mężczyznami” – wyraził nadzieję Dawson. „Chcę móc spacerować w słońcu jako kobieta”.

[ks]
źródło: Buzzfeed

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy