Autobiograficzna powieść Martina Amisa zapowiedziana na wrzesień 2020 roku

14 lutego 2020


Brytyjskie wydawnictwo Jonathan Cape zapowiada na wrzesień 2020 roku nową, autobiograficzną powieść Martina Amisa. „Inside Story” ma być „najbardziej intymnym i epickim dziełem” w dorobku autora i pokazywać jego „niezwykłe życie jako człowieka i pisarza”.

Pierwsza od sześciu lat powieść Amisa oparta jest na jego osobistych doświadczeniach. Książka ma zacząć się od ekscytującej opowieści o romantycznych uwikłaniach, rodzinie i przyjaźni, a potem ewoluować w błyskotliwe, ale też przepełnione delikatnością i dowcipem rozważania o tym, jak żyć, jak rozpaczać i jak umrzeć. W poszukiwaniu odpowiedzi Amis zagłębia się w wiele potwornych wydarzeń z XX wieku, bada też wpływ ataków z 11 września na nasz XXI wiek.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie wydawnictwa, ta powieść narodziła się ze śmierci ? śmierci najbliższego przyjaciela autora, Christophera Hitchensa, który chorował na raka i zmarł w 2011 roku. Na kartach książki spotkamy także postacie, które pomogły ukształtować Martina Amisa, od ojca Kingsleya, przez jego bohatera i mentora Saula Bellowa, przyjaciela rodziny Philipa Larkina, Iris Murdoch i macochę Elizabeth Jane Howard, aż po osobę, która urzekła go, gdy był dwudziestolatkiem, „kusząco amoralną” Phoebe Phelps.

„Ta niezwykła powieść daje czytelnikowi szczere świadectwo jednego z naszych najwspanialszych pisarzy” ? powiedział Michal Shavit, dyrektor wydawniczy w oficynie Jonathan Cape.

Warto wspomnieć, że Amis ma już w dorobku książkę wspomnieniową „Doświadczenie”, w której opisał powikłaną i często dramatyczną historie swojej rodziny, a także nakreślił interesujące portrety znanych postaci z kręgu literatury anglojęzycznej: swojego ojca Kingsleya, ale też Saula Bellowa i Philipa Larkina. O Hitchensie zaś pisał w swoim zbiorze esejów „The Rub of Time”. Co wniesie do tych tekstów nowa powieść? Przekonamy się o tym już niebawem. „Inside Story” trafi do sprzedaży we wrześniu 2020 roku i na pewno po pewnym czasie ukaże się także po polsku.

[am]
fot. i źródło: Penguin/Jonathan Capre

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy