banner ad

Australijka opracowała program komputerowy, który pisze bajki z morałem

8 sierpnia 2014

komputer-napisal-bajke
Margaret Sarlej, doktorantka z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii, wymyśliła program Moral Storytelling System, który generuje proste bajki z morałem.

Program potrzebuje udziału człowieka jedynie na samym początku. Użytkownik komputera musi wybrać jeden z sześciu wiodących tematów występujących przed laty w bajkach Ezopa: kara za błędy, chciwość, duma, realistyczne oczekiwania, lekkomyślność i nagradzanie. Następnie system automatycznie ustala sekwencję zdarzeń. Postacie występujące w bajce mogą doświadczyć aż do 22 emocji – od radości do żalu, wyrzutów sumienia i wdzięczności ? niezbędnych do przekazania odbiorcy danego morału.

Wysiłki w celu wynalezienia oprogramowania, które pozwoliłoby komputerowi tworzyć fikcyjne historie, są podejmowane na australijskim uniwersytecie już od lat. W 2007 roku dr Malcom Ryan, ekspert w dziedzinie sztucznej inteligencji i promotor Margaret Sarlej, sprawdził, czy komputer byłby w stanie odtworzyć jedną stronę z „Piotrusia Królika” Beatrix Potter. Maszyna nie poradziła sobie jednak z poziomem złożoności bohaterów i ich emocjami. Margaert Sarlej zdecydowała się skupić na czymś innym. Chodziło o jedną z kluczowych funkcji opowiadania historii, która przyczyniła się na przestrzeni tysięcy lat do rozwoju opowieści: przekazywanie drugim przesłania lub zasad moralnych.

Ryan i Sarlej liczą, że program będzie stanowił ważny krok w pracach nad wynalezieniem maszyny, która potrafiłaby samodzielnie napisać rozbudowaną fabularnie historię. Przewidują, że w ciągu dekady komputery będą już mogły pochwalić się znaczącym wkładem do literatury. „Mogą to być jednak teksty bardziej eksperymentalne niż głównonurtowe” – zastrzega Ryan.

Poniżej możecie zapoznać się z próbką twórczości wygenerowaną przez Moral Storytelling System:

Nagroda (czyli smok jest nagrodzony za podarowanie skarbu księżniczce)

Dawno, dawno temu żył smok, wróżka i księżniczka. Smok nie cierpiał wróżki. Pewnego letniego poranka smok dał księżniczce skarb. W rezultacie tego księżniczka miała skarb. Księżniczka radowała się, że ma skarb. Księżniczka poczuła wdzięczność wobec smoka, że dał jej skarb, który teraz miała. Wróżka i księżniczka zakochały się w smoku. Niedługo później księżniczka zabiła wróżkę. W rezultacie tego wróża nie żyła. Smok uradował się, że wróżka nie żyje. Smok poczuł wdzięczność wobec księżniczki, że zabiła wróżkę, bo dzięki temu wróżka nie żyła.

[er]
źródło: Uniken/UNSW
fot. Mirko Tobias Schaefer

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy