Artystka Marta Minujín zbuduje w Niemczech partenon ze 100 tysięcy zakazanych książek

27 kwietnia 2017


Argentyńska artystka Marta Minujín zbuduje w niemieckiej miejscowości Kassel ogromnych rozmiarów konstrukcję o nazwie „Partenon Książek”. Do budowy instalacji wykorzystanych zostanie 100 tysięcy zakazanych książek z całego świata.

Partenon Książek stanie na Friedrichsplatz. Wybór miejsca nie jest przypadkowy. To właśnie na tym placu w 1933 roku naziści w ramach „Akcji przeciwko nieniemieckiemu duchowi” spalili dwa tysiące książek, których autorami byli Żydzi, pacyfiści oraz inni autorzy nieuznawani za „prawdziwych Niemców”.

Praca przyjmie kształt Partenonu, czyli symbolu demokracji Starożytnej Grecji. Minujín stworzyła już podobną instalację w 1983 roku, gdy w jej ojczyźnie upadła dyktatura Videli (patrz zdjęcie poniżej). El Partenón de Libros zbudowany był z książek zakazanych przez juntę, które na koniec ludzie mogli zabrać ze sobą do domów. Teraz artystce przyświeca podobny zamysł.

Wraz ze swoim zespołem i badaczami z Uniwersytetu w Kassel Minujín stworzyła listę 72 tysięcy książek, które począwszy od XVI wieku, były lub wciąż są zakazywane w różnych miejscach na świecie. Znalazły się na niej m.in.: „Mały książę” Antoine?a de Saint-Exupéry?ego (zakazana w Argentynie w latach 70. i 80.), „Przygody Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla (zakazana w Chinach w 1931 roku), „Nadzy i Martwi” Normana Mailera (zakazana w Kanadzie w latach 40.). Nie zabrakło również polskich dzieł, m.in. Gombrowicza i Miłosza.

Projekt ma na celu zgromadzenie 100 000 książek, które posłużą do budowy instalacji. Partenon zostanie odsłonięty w czerwcu podczas odbywającego się w Kassel festiwalu sztuki.

[aw]
fot. archiwum Marty Minujín

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy