Artyści komiksowi i ilustratorzy zaprojektowali szale dla domu mody Louis Vuitton

27 sierpnia 2024

Za kilka dni do sprzedaży trafi limitowana kolekcja LV Art Silk – pięć szali zaprojektowanych przez uznanych artystów wizualnych, w tym także twórców komiksowych, takich jak Nicolas de Crécy czy Thomas Ott. Motywem przewodnim projektu jest autorska reinterpretacja monogramu sławnego domu mody Louis Vuitton i ikonicznego symbolu czterolistnego kwiatu.

Do udziału w przedsięwzięciu zaproszono: pionierów pixel artu z niemieckiego kolektywu eBoy, japońsko-francuski duet ilustratorów Mayumi Otero i Raphaëla Urwillera działający jako Icinori oraz twórców znanych głównie z prac komiksowych: Lorenza Mattottiego, Nicolasa de Crécy’ego i Thomasa Otta.

Artyści otrzymali wolną rękę co do wyboru techniki i stylu swoich projektów. Jedynym wymogiem było nawiązanie do monogramu Louisa Vuittona i symbolu kwiatu obecnego w logo domu mody. „Zwykle unikam rysowania kwiatów, to nie moja bajka. Ale właśnie to jest interesujące w tej pracy. Muszę opuścić swoją strefę komfortu” – przyznał Ott, kojarzony z mrocznymi i niepokojącymi komiksami (jak „Exit”, „Las” czy „Cinema Panopticon”, które wydała w Polsce Kultura Gniewu).

Szal zaprojektowany przez Thomasa Otta (kliknij w grafikę, żeby powiększyć)

Ott wykonał projekt zatytułowany „Urban Flowers” charakterystyczną dla siebie techniką scratchboardingu. Mattotti z kolei, laureat Nagrody Eisnera za komiks „Dr Jekyll & Mr Hyde” (do scenariusza Jerry’ego Kramsky’ego) i autor ilustracji do „Hansel & Gretel”, nowej wersji „Jasia i Małgosi” w adaptacji Neila Gaimana, przedstawił psychodeliczny obraz „Iris Spring” inspirowany kwiatem pojawiającym się w secesyjnym witrażu w domu rodziny Vuittonów.

Szal zaprojektowany przez Lorenza Mattottiego (kliknij w grafikę, żeby powiększyć)

Do malarstwa sięgnął także Nicolas de Crécy, w Polsce kojarzony chociażby z takimi komiksami, jak „Super Pan Owoc” czy „Visa tranzytowa”. Francuz przedstawił w swojej pracy „Parfums de Méditerranée” fragment jednego z ogrodów w Grasse, miejscowości znanej z hodowli kwiatów wykorzystywanych do produkcji perfum (także z kolekcji Louisa Vuittona).

Szal zaprojektowany przez Nicolasa de Crécy’ego (kliknij w grafikę, żeby powiększyć)

W typowym dla siebie minimalistycznym stylu swój szal zaprojektował duet Icinori (zajmujący się m.in. ilustrowaniem książek, na przykład baśni „Issun Bôshi”), z kolei eBoy wplótł monogram LV do projektu przypominającego starą grę komputerową.

Szal zaprojektowany przez duet Icinori (kliknij w grafikę, żeby powiększyć)

Szaliki, które członkowie grupy eBoy nazywają „obiektem hybrydowym – zarówno elementem garderoby, jak i dziełem sztuki”, wyprodukowano we włoskim Como. W sprzedaży dostępne będą od 30 sierpnia.

Szal zaprojektowany przez kolektyw eBoy (kliknij w grafikę, żeby powiększyć)

Thomas Ott prezentuje zaprojektowany przez siebie szal

Lorenzo Mattotti prezentuje zaprojektowany przez siebie szal

[sr]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy