Arthur Rimbaud nie napisał „Iluminacji”?

3 listopada 2014

Rimbaud-nie-napisali-Iluminacji
Francuski badacz Eddie Breuil twierdzi, że Arthur Rimbaud nie był autorem „Iluminacji”, a jedynie kopistą manuskryptu, który w rzeczywistości napisał nieco mniej znany symbolista Germain Nouveau.

Zdaniem naukowca autorstwo dzieła zostało przypisane Rimbaud przez pomyłkę lub nieumyślne zaniedbanie. W książce opublikowanej w miniony piątek Breuil wskazuje, że kluczowym momentem dla powstania zbioru był okres, w którym autor „Statku pijanego” mieszkał przez kilka miesięcy z Germainem Nouveau.

Poematy prozą zebrane w tomie „Iluminacje”, które do tej pory uchodziły za ostatnie dokonania twórcze Rimbaud, istniały w dwóch wersjach i nigdy nie były podpisane. Uczeni sami uznali, że to Rimbaud był autorem utworów, a Nouveau jedynie kopistą. Breuil twierdzi jednak, że błędy poczynione w tekście przez Rimbaud są domeną kopistów, a nie autorów. W tekstach istnieje także kilka możliwych do zidentyfikowania aluzji biograficznych odnoszących się do Nouveau, między innymi informacja o dzieciństwie pogrążonym w żałobie (matka Germaina zmarła, gdy ten miał siedem lat), a także zamiłowania do malarstwa i teatru. W jednym z poematów autor użył zwrotu odnoszącego się do trawy, którym posługują się mieszkańcy południowej Francji. Tymczasem to właśnie Nouveau znał dobrze prowansalski.

Nasuwa się pytanie: czy to możliwe, żeby Rimbaud zniżył się do roli zwykłego kopisty? Otóż okazuje się, że tak. Od niedawna wiadomo bowiem, że mniej więcej w tym samym czasie, kiedy powstawały „Iluminacje”, poeta wcielał się już w rolę kopisty. Wyniki odkryć francuskiego badacza opublikowane zostały w piątek w książce „Du Nouveau chez Rimbaud”.

[am]
źródło: ActuaLitté

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy