Arnaldur Indri?ason laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru 2018

22 lutego 2018


Organizatorzy Nagrody Wielkiego Kalibru postanowili, że w tym roku wyróżnienie honorowe otrzyma islandzki pisarz Arnaldur Indri?ason. Nagroda wręczona zostanie podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2018. Laureat odbierze ją z rąk Borisa Akunina.

Arnaldur Indri?ason to najpopularniejszy na świecie pisarz islandzki, autor bestsellerowych powieści kryminalnych. Zadebiutował w 1997 roku książką „Synowie pyłu” i już ta pozycja zyskała mu przychylne opinie wśród krytyków i czytelników.

„Wcześniej nie było takiej książki na Islandii. W przeszłości ukazały się jedna lub dwie, ale nic konkretnego, żadnej tradycji, jaką mieli w krajach skandynawskich z powieściami kryminalnymi. Więc to była nowa rzecz” ? mówił pisarz w jednym z wywiadów. „Myślę, że nie mieliśmy tradycji literatury kryminalnej, ponieważ jesteśmy narodem literackim, ale celujemy w literaturę wysoką. Nie uważamy powieści kryminalnych za literaturę. Przyczyną tego jest fakt, że na Islandii żyje 320 tysięcy ludzi i niewiele się dzieje rzeczy, które mogłyby stanowić dobrą historię kryminalną. Jest bardzo mało morderstw. Mamy przestępstwa, narkotyki, prostytucję i wszystko inne, ale skala tego jest tak mała, że ??trudno o tym wspominać. Tak więc wyzwaniem jest, aby coś z tego zrobić”.

Indri?ason stawia w swych książkach na realizm. Bo choć został znakomicie przyjęty w całej Europie, szczególnie w Skandynawii i Wielkiej Brytanii, a także w Ameryce, to jednak autor pisze przede wszystkim dla islandzkiej publiczności. Dlatego też stosuje zasadę, że w każdej powieści może się przydarzyć maksimum jedno morderstwo. Fabułę buduje za to na postaciach. „Nie szukam suspensu ani przemocy per se, tylko po to, by opisać przemoc” ? deklaruje.

Kilka kryminałów „islandzkiego Henninga Mankella” ukazało się również w Polsce. Są to: „W bagnie” (2009), „Grobowa cisza” (2010), „Głos” (2011), „Jezioro” (2012), „Zimny wiatr” (2013), „Hipotermia” (2016), „Ciemna rzeka” (2017) i „Czarne powietrza” (2018).

Islandzki pisarz spotka się z czytelnikami we Wrocławiu 26 maja 2018 roku (sobota). Tego samego dnia wieczorem odbierze Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru podczas gali zorganizowanej w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2018.

[am]
fot. ? Einar Falur Ingólfsson

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy