Argentyński autor komiksów Juan Giménez, współtwórca cyklu o Metabaronach, zmarł z powodu komplikacji wywołanych koronawirusem

3 kwietnia 2020


Znany dobrze polskim czytelnikom Juan Giménez, argentyński rysownik i scenarzysta, współautor tworzonej wspólnie z Alejandro Jodorovskym serii komiksów „Kasta Metabaronów”, zmarł w czwartek 2 kwietnia na skutek komplikacji wynikłych z zarażenia Covid-19. To pierwsza znana osobistość w branży komiksowej, której śmierć związana jest z koronawirusem.

Według argentyńskiej gazety „La Nacion” 76-letni Giménez, który na co dzień mieszkał w Hiszpanii, przybył niedawno do rodzinnej miejscowości Mendoza w Argentynie. 16 marca wystąpiły u niego łagodne objawy zarażenia koronawirusem. Z czasem stan zdrowia artysty uległ pogorszeniu i 22 marca trafił do szpitala na intensywną terapię. Tam też zmarł 2 kwietnia. Był trzecią śmiertelną ofiarą Covid-19 w Mendozie.

Urodzony w 1943 roku Juan Antonio Giménez López należał do grona czołowych twórców komiksów na świecie. Powołanie do rysowania odkrył w sobie już jako dziecko. Potrzeba tworzenia zrodziła się z pasji do kina. Chodzenie na filmy mu nie wystarczało, dlatego po powrocie do domu rysował najbardziej imponujące sekwencje. Pod wpływem Hugo Pratta i Francisco Solano Lópeza zaczął stawiać pierwsze kroki w komiksie. W drugiej połowie lat 70. przeniósł się do Hiszpanii, gdzie doskonalił warsztat w Akademii Sztuk Pięknych w Barcelonie i zaczął zdobywać uznanie na europejskiej scenie komiksowej.

Realistyczne rysunki imponujące detalami i nieograniczoną fantazją stały się jego znakiem rozpoznawczym. Specjalizował się szczególnie w opowieściach z gatunku science fiction. Przełomem w karierze Giméneza był udział w realizacji kultowego filmu animowanego „Heavy Metal” z 1981 roku ? odpowiadał za projekt segmentu „Harry Canyon”. W 1992 roku rozpoczął pracę nad swoją najpopularniejszą serią, „Kasta Metabaronów”, do której scenariusz napisał Alejandro Jodorowsky. Ten cykl hard science fiction rozgrywał się w dalekiej przyszłości na wielu planetach skolonizowanych przez Ziemian. Głównymi bohaterami poszczególnych tomów byli przedstawiciele rodu Metabaronów, najstraszniejszych galaktycznych wojowników, których nie można pokonać w uczciwej walce.

„Tworzenie sagi o Metabaronach pozwoliło mi przez 10 lat współpracować ze wspaniałym rysownikiem Juanem Giménezem. Z wyglądu sam przypominał nieśmiertelnego Metabarona. Moja podświadomość nie chce uznać go za martwego. Żyj długo, Metabaronie Juanie Giménezie” ? napisał w oświadczeniu Alejandro Jodorowsky. Wieść o śmierci artysty skomentowało również wielu innych wybitnych twórców literatury i komiksu.

Poniżej możecie zobaczyć, jak Juan Giménez rysuje dla jednego z czytelników portret Metabarona:

[am]
fot. Javier Mediavilla Ezquibela

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy