Archiwum Maria Puzo na sprzedaż

13 lutego 2016

archiwa-mario-puzo-1
18 lutego bostoński dom aukcyjny RR Auction wystawi na sprzedaż składające się z 45 pudeł archiwum autora „Ojca chrzestnego”. Szacuje się, że kolekcja osiągnie cenę 400 tysięcy dolarów.

W pudłach znajdują się odręczne notatki, rękopisy wczesnych książek i scenariuszy filmowych, maszynopisy z odręcznymi poprawkami, listy, a także stara maszyna do pisania. Oczywiście najbardziej wartościowym elementem archiwum są tysiące stron dokumentacji związanej z „Ojcem chrzestnym”. Dzięki nim możemy krok po kroku prześledzić współpracę pomiędzy Mariem Puzo a Francisem Fordem Coppolą.

archiwa-mario-puzo-2

Wśród notatek są tęż poprawki, jakie pisarz wniósł do fragmentu filmu, który przez Amerykański Instytut Filmowy został uznany drugim najsłynniejszym cytatem w historii kinematografii (pierwszy był z „Przeminęło z wiatrem”). Chodzi o scenę, w której Marlon Brando jako Vito Corleone mówi: „Zamierzam złożyć mu propozycję nie do odrzucenia”. Pierwotna wersja brzmiała: „Jest biznesmenem. Złożę mu propozycję nie do odrzucenia”. Później Puzo wykreślił pierwsze zdanie, a w miejscu drugiego napisał: „Przemówię mu do rozsądku”. W archiwum jest też kopia listu, który pisarz wysłał w marcu 1970 roku do Marlona Brando. Wydawało się wtedy, że aktor nie wystąpi w filmie, i Puzo wyrażał w związku z tym głębokie ubolewanie, ponieważ od początku widział go w roli Vita Corleone.

Archiwum wystawiła na sprzedaż piątka dzieci pisarza. Na załączonych zdjęciach możecie zobaczyć, jak przedstawia się część zawartości 45 pudeł Maria Puzo.

archiwa-mario-puzo-3

archiwa-mario-puzo-3b

archiwa-mario-puzo-4

archiwa-mario-puzo-5

[aw]
fot. RR Auction
źródło: Daily Mail, RR Auction

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy