Archeolodzy odkryli najstarszą bibliotekę w Niemczech

27 lipca 2018


Na terenie placu budowy kościoła protestanckiego w Kolonii (Niemcy) archeolodzy odkryli fundamenty najstarszej znanej biblioteki na ziemiach niemieckich. Zdaniem specjalistów obiekt został zbudowany ok. 1800 lat temu przez Rzymian.

Początkowo sądzono, że pomieszczenie o wymiarach 20 na 6 metrów pełniło funkcję auli lub sali konferencyjnej. Ale potem odsłonięto 80-centymetrowe nisze w ścianach wewnętrznych, które były zbyt wąskie, aby pomieścić posągi. Porównując zabudowę ze starożytnymi obiektami w Efezie, Pergamonie, Aleksandrii i Rzymie, archeolodzy doszli do wniosku, że mają do czynienia z biblioteką. W takich niszach znajdowały się skrzynki lub szafki, gdzie przechowywano zwoje z pergaminu czy papirusu. Zwoje posiadały etykiety, które na wzór dzisiejszych grzbietów książek pozwalały ustalić, gdzie znajdują się poszczególne teksty. Do sięgania po dzieła z wyższych półek służyły drabiny. Budynek mógł najprawdopodobniej pomieścić kilka tysięcy zwojów.

Oszacowano, że biblioteka została zbudowana między 150 a 200 rokiem n.e., kiedy miasto było stolicą jednej z prowincji Cesarstwa Rzymskiego. Na podstawie grubości fundamentów ustalono, że budynek miał wysokość od 7 do 9 metrów i składał się z dwóch pięter. Kilka metrów od biblioteki stał posąg, prawdopodobnie Minerwy, bogini mądrości, nauki i literatury, ale także wojny. Ponieważ obiekt znajdował się w obrębie forum (tak w świecie rzymskim określano rynek oraz publiczny plac), uważa się, że właścicielem biblioteki było miasto, a nie prywatna osoba.

Społeczność protestancka zainwestowała milion euro, aby ochronić fundamenty starożytnej biblioteki. Zostaną one wkomponowane w nowy budynek kościoła. Część jednej ściany będzie udostępniona zwiedzającym. Pozostałe wykopaliska objęto ochroną, aby umożliwić prace badawcze przyszłym pokoleniom archeologów.

Na zdjęciu poniżej możecie zobaczyć teren wykopalisk i fundamenty biblioteki (po prawej stronie):

„Archäologen entdecken in Köln älteste Bibliothek Deutschlands”

Großer Bericht im Kölner Stadt-Anzeiger:…

Opublikowany przez AntoniterCityKirche Czwartek, 26 lipca 2018

 
[am]
fot. poglądowa: rabiem22, CC BY 2.0
źródło: Kölner Stadt-Anzeiger, Frankfurter Rundschau

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy