Aplikacja na telefon pomoże zwiedzić Dublin śladami „Ulyssesa”

16 czerwca 2012


Studenci Boston College (USA) stworzyli aplikację na telefon, która zabiera użytkowników na interaktywną pieszą wycieczkę po Dublinie oczami postaci z „Ulyssesa”.

„JoyceWays”, bo tak nazywa się aplikacja wyrosła z klasowego projektu, jaki studenci literatury angielskiej zaczęli realizować w 2009 roku pod okiem pochodzącego z Irlandii profesora Joe Nugenta. Aplikacja wykorzystuje najsłynniejsze dzieło Joyce’a jako okno na smaki, zapachy i dźwięki Dublina przełomu XIX i XX wieku.

Aplikacja ujrzała światło dziennie dzisiaj, w dzień, kiedy fani Joyce?a na całym świecie obchodzą Bloomsday. Za niecałe 3 euro otrzymujemy dostęp do archiwalnych zdjęć i map z epoki a także materiałów multimedialnych zrealizowanych przez studentów. Narrację prowadzi spiker BBC, Frank Delaney.

W finansowanie projektu włączyły się władze uczelni oraz sam profesor. Część pieniędzy potrzebnych na zrealizowanie aplikacji udało się zebrać dzięki kampanii na Kickstarter.com.

Opublikowany w 1922 roku „Ulysses” to zapisana w postaci strumienia świadomości całodzienna wędrówka bohatera Leopolda Blooma po Dublinie. Kontrowersyjne fragmenty na temat religii i seksu doprowadziły do tego, że książka przez wiele lat była zakazana w Stanach Zjednoczonych i Irlandii. Obecnie uchodzi za jedną z najwybitniejszych powieści poprzedniego stulecia.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy