banner ad

Aplikacja na telefon pomoże zwiedzić Dublin śladami „Ulyssesa”

16 czerwca 2012


Studenci Boston College (USA) stworzyli aplikację na telefon, która zabiera użytkowników na interaktywną pieszą wycieczkę po Dublinie oczami postaci z „Ulyssesa”.

„JoyceWays”, bo tak nazywa się aplikacja wyrosła z klasowego projektu, jaki studenci literatury angielskiej zaczęli realizować w 2009 roku pod okiem pochodzącego z Irlandii profesora Joe Nugenta. Aplikacja wykorzystuje najsłynniejsze dzieło Joyce’a jako okno na smaki, zapachy i dźwięki Dublina przełomu XIX i XX wieku.

Aplikacja ujrzała światło dziennie dzisiaj, w dzień, kiedy fani Joyce?a na całym świecie obchodzą Bloomsday. Za niecałe 3 euro otrzymujemy dostęp do archiwalnych zdjęć i map z epoki a także materiałów multimedialnych zrealizowanych przez studentów. Narrację prowadzi spiker BBC, Frank Delaney.

W finansowanie projektu włączyły się władze uczelni oraz sam profesor. Część pieniędzy potrzebnych na zrealizowanie aplikacji udało się zebrać dzięki kampanii na Kickstarter.com.

Opublikowany w 1922 roku „Ulysses” to zapisana w postaci strumienia świadomości całodzienna wędrówka bohatera Leopolda Blooma po Dublinie. Kontrowersyjne fragmenty na temat religii i seksu doprowadziły do tego, że książka przez wiele lat była zakazana w Stanach Zjednoczonych i Irlandii. Obecnie uchodzi za jedną z najwybitniejszych powieści poprzedniego stulecia.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy