Anthony Horowitz opisze pierwszą misję Jamesa Bonda w oficjalnym prequelu serii

12 lutego 2018


Angielski pisarz Anthony Horowitz, znany chociażby z powieści „Morderstwa w Somerset”, pracuje nad oficjalnym prequelem serii książek o Jamesie Bondzie. Do stworzenia fabuły wykorzystano materiały pozostawione przez Iana Fleminga.

Powieść zatytułowana „Forever and a Day” (z ang. „Do końca świata i o jeden dzień dłużej”) opowie o pierwszej misji słynnego agenta działającego w służbie Jej Królewskiej Mości. Wydawca książki, Jonathan Cape, ujawnił, że historia rozpocznie się w momencie, gdy na wodach w pobliżu Marsylii znalezione zostanie ciało agenta o kryptonimie 007, zabitego przez nieznanego sprawcę. James Bond ma zająć jego miejsce.

Udostępniono nawet krótki fragment książki: „M odłożył fajkę i wpatrywał się w nią ze zniecierpliwieniem. 'Nie mamy wyboru. Po prostu wstawmy na jego miejsce tego innego faceta, którego przygotowywałeś. Ale nie powiedziałeś mi, jak się nazywa’. 'To Bond, proszę pana’ ? odpowiedział szef sztabu. 'James Bond'”.

Anthony Horowitz

Anthony Horowitz już wcześniej dał dowód, że świetnie radzi sobie z ikonicznymi postaciami z kart literatury. Napisał m.in. dwie bardzo dobrze przyjęte powieści o Sherlocku Holmesie: „Dom jedwabny” i „Moriarty”. Ma również w dorobku książkę o Jamesie Bondzie: „Cyngiel śmierci”. Pisząc ją, opierał się na streszczeniu nigdy niezrealizowanego scenariusza serialu o Jamesie Bondzie, które opracował Ian Fleming. W przypadku najnowszej powieści, „Forever and a Day”, również opierał się na materiałach zmarłego w 1964 roku twórcy Jamesa Bonda, dostarczonych mu przez spadkobierców pisarza.

Światowa premiera powieści planowana jest na 31 maja 2018 roku. „Mam nadzieję, że Ian Fleming zaaprobowałby tę książkę” ? skomentował Horowitz. Bratanek twórcy Bonda, Fergus Fleming, powiedział, że „Forever and a Day” napisana jest „w najlepszej tradycji Iana Fleminga”. Wydawca liczy, że powieść „przedstawi Bonda zupełnie nowemu pokoleniu czytelników” dzięki „niezwykłej historii o tym, jak dostał on swoją licencję na zabijanie”.

Oprócz Anthony’ego Horowitza oficjalne powieści o Jamesie Bondzie napisali m.in. tacy autorzy, jak Kingsley Amis, Jeffery Deaver, Sebastian Faulks i William Boyd.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy