Annie Ernaux zabrała głos po przyznaniu jej literackiej Nagrody Nobla i zapowiada, że przybędzie do Sztokholmu na ceremonię

7 października 2022

Annie Ernaux jest pierwszą kobietą w świecie francuskiej literatury, która otrzymała Nagrodę Nobla. Wcześniej medal wręczono piętnastu mężczyznom z tego kraju, w tym jako ostatniemu – osiem lat temu – Patrickowi Modianowi. Jak oświadczyła pisarka, przyznanie jej tego prestiżowego wyróżnienia przez Akademię Szwedzką jest „bardzo wielkim zaszczytem”, ale także „ogromną odpowiedzialnością”.

Jak się dowiadujemy, Annie Ernaux nie odebrała telefonu od przedstawicieli Akademii Szwedzkiej, którzy chcieli ją poinformować przed ogłoszeniem werdyktu o swojej decyzji, ponieważ zajęta była pisaniem. Na temat dalszych wydarzeń krążą już jednak dwie sprzeczne historie.

Szwedzka agencja prasowa TT podaje, że Ernaux w końcu odebrała telefon od jej reportera i to właśnie od niego dowiedziała się o Noblu. Miała wówczas zareagować: „Nie! Naprawdę? Jestem naprawdę zaskoczona. Jesteś pewny, że ją otrzymałam?”.

Natomiast w rozmowie telefonicznej z przedstawicielką Nagrody Nobla, przeprowadzonej tuż po swojej konferencji prasowej, 82-letnia pisarka powiedziała, że o przyznaniu jej wyróżnienia usłyszała około godziny 13:00, wtedy, kiedy wszyscy na świecie. „Byłam w kuchni, gdzie jest radio. Chciałam go posłuchać, bo pragnęłam się dowiedzieć, kto dostanie Nagrodę Nobla. Voilà. To oczywiście było bardzo zaskakujące. Tym bardziej że byłam sama. To jak być na pustyni i usłyszeć wołanie dobiegające z nieba. Takie było moje odczucie” – przyznała.

Zapytana, którą swoją książkę poleciłaby czytelnikom na początek, odpowiedziała: „Myślę, że moje książki nie są do siebie podobne zarówno jeśli chodzi o tematykę, jak i treść, a czasami nawet perspektywę pisarską. Jest to więc trochę trudny wybór. Inna byłaby rekomendacja dla młodzieży i dla osób starszych. Ale książką, która prawdopodobnie połączyłaby wszystkich, byłyby 'Lata'”.

Przy okazji Ernaux udzieliła rad młodym pisarzom. „Gdy piszemy, to według mnie naprawdę ważne jest to, że musimy dużo czytać. Czasami młodzi ludzie mówią: 'O nie, ja nie czytam… ja piszę!’ Więc nie. To niemożliwe. Musicie dużo czytać. A drugie, co bym im przekazała, to żeby nie starali się pisać dobrze, ale raczej pisać uczciwie. A to nie to samo” – stwierdziła.

Noblistka zapowiedziała, że przyjedzie w grudniu do Sztokholmu na uroczystość wręczenia Nagrody Nobla. Wygłosi też noblowski wykład, który będzie dla niej okazją, by wyrazić siebie i swoje przesłanie.

Akademia Szwedzka przyznała Ernaux Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury „za odwagę i kliniczną przenikliwość, z jaką odkrywa korzenie, alienacje i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci”.

Książka polecana przez noblistkę, czyli „Lata”, jest aktualnie dostępna w sprzedaży nakładem Wydawnictwa Czarnego. Oficyna ta zapowiada, że prawdopodobnie jeszcze w tym roku ukaże się zbiór Ernaux zatytułowany „Bliscy”, w którym znajdą się trzy mikropowieści: „La Place” („Miejsca”), „Une Femme” („Kobieta”) i „L’Autre Fille” („Inna dziewczyna”). Natomiast 28 października na ekrany polskich kin wejdzie nagrodzony Złotym Lwem na festiwalu weneckim film „Zdarzyło się” na podstawie nieprzetłumaczonej jeszcze książki noblistki o tym samym tytule.

Październik to zdecydowanie czas noblistów. W najbliższą środę do sprzedaży nakładem Wydawnictwa Poznańskiego trafi też autobiograficzna powieść „Powróceni” autorstwa ubiegłorocznego laureata nagrody Akademii Szwedzkiej, Abdulrazaka Gurnaha.

Tymczasem darmowa platforma strumieniowa Arte.tv poleca w swoich zbiorach krótki film dokumentalny o Annie Ernaux. Produkcja zabiera widzów w podróż do Normandii, do korzeni francuskiej prozaiczki i feministki. Jakie znaczenie ma miejsce naszego pochodzenia? – pyta noblistka. Czy jeśli wyrzeknę się życia podobnego do życia moich rodziców, zostanę uciekinierką – z rodziny, z miejsca pochodzenia, z klasy społecznej? Czy ceną emancypacji musi być alienacja? Ernaux odpowiedzi poszukuje we własnej pamięci – opisując swoje dorastanie, wyprowadzkę z Normandii, stawanie się kobietą i pisarką. Film można obejrzeć bezpłatnie poniżej.

[am]


Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy