Anna Bikont i Szczepan Kopyt laureatami Poznańskiej Nagrody Literackiej

26 maja 2018


W piątek 25 maja o godz. 19:00 w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu odbyła się uroczysta gala, podczas której ogłoszono laureatów Poznańskiej Nagrody Literackiej. Wyróżnienia trafiły do rąk Anny Bikont i Szczepana Kopyta.

Poznańską Nagrodę Literacką ustanowili wspólnie w 2014 roku, po śmierci Stanisława Barańczaka, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz prof. Bronisław Marciniak, ówczesny Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Wyróżnienie składa się z dwóch części. Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tysięcy złotych przyznawana jest za całokształt twórczości, natomiast nagroda im. Stanisława Barańczaka (40 tysięcy złotych) trafia do twórców, którzy nie ukończyli 35. roku życia. W tym roku na konkurs wpłynęło blisko 80 prac.

Nagrodę im. Adama Mickiewicza w 2018 roku otrzymała Anna Bikont za książkę „Sendlerowa. W ukryciu”. Laureatka nagrody jest dziennikarką i pisarką o cenionym dorobku literackim. Jej książka „My z Jedwabnego” otrzymała m.in. nagrodę historyczną „Polityki” oraz European Book Prize. Wydanie amerykańskie znalazło się na liście stu najważniejszych książek 2016 roku według „New York Timesa” i zostało nagrodzone National Jewish Book Award. Wraz z Joanną Szczęsną napisała wyróżnioną Wielką Nagrodą Fundacji Kultury książkę „Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu” oraz biografię Wisławy Szymborskiej. Ostatnia publikacja autorki, „Sendlerowa. W ukryciu”, znalazła się w gronie 20 nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2018, a także zdobyła Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.

„Sendlerowa. W ukryciu” to biografia jednej z bohaterek lat okupacji, której inwencja i determinacja w ratowaniu żydowskich dzieci z warszawskiego getta nie ma sobie równych w historii tamtego okresu. Zdaniem przewodniczącego kapituły Nagrody im. Adama Mickiewicza, prof. Piotra Śliwińskiego, książka imponuje pod wieloma względami.

„Jest biografią, a nie hagiografią. Irena Sendlerowa sportretowana została wbrew jej własnej legendzie, przeciw mitologizacji, która coraz szczelniej oddzielała tę wspaniałą postać od prawdy historycznej” ? podkreślił Śliwiński. „Jest opowieścią o wyjątkowym człowieku i całej masie ludzi, którzy zostali zmuszeni, by sprostać sytuacji trudnej do wyobrażenia. Opowiadając o ich zawsze nietuzinkowych losach, Anna Bikont rezerwuje sobie rolę aktywnego medium: nie wysuwa się w książce na pierwszy plan, ale i nie ukrywa warunków i ograniczeń dochodzenia do prawdy. Nie szantażuje emocjonalnie czytelnika, zarazem nie zakazując sobie komentowania moralnych aspektów różnych sytuacji i postępków. Książka jest rzeczowa, lecz nie pozbawiona znamion temperamentu autorki. W sumie jednak liczy się tylko to, co zdarzyło się wówczas i potem, główna bohaterka i postacie z jej otoczenia. Liczy się opowieść o prawdziwych ludziach” ? dodał przewodniczący kapituły.

Z kolei Nagrodę-Stypendium im. Stanisława Barańczaka wręczono Szczepanowi Kopytowi za książkę „z a b i c”. Laureat jest jednym z najgłośniejszych i najwyżej cenionych poetów młodego pokolenia, autorem kilku książek poetyckich i płyt muzycznych. Nominowany był do Paszportu Polityki (2011) i dwukrotnie do Nagrody Literackiej Gdynia (2010, 2014).

W zbiorze „z a b i c” dokonuje się kumulacja i zarazem przekroczenie zasad estetycznych i etycznych, którymi Kopyt kieruje się od początku swej twórczości: drążenia w językach społecznych, zaangażowania po stronie słabszych i pokrzywdzonych, krytyki świata rządzonego przez pieniądz i konsumpcję, ekologizm. W uzasadnieniu napisano, że siła tych wierszy polega na kombinacji retorycznej finezji z nieomal utopijną prostotą przekazu.

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy