Andrzej Stasiuk odmówił kandydowania do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Poszło o skład jury

28 czerwca 2022

Monika Sznajderman, szefowa Wydawnictwa Czarne, a prywatnie żona i menadżerka Andrzeja Stasiuka, poinformowała, że pisarz odmówił kandydowania do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida, którą przyznaje Sejmik Województwa Mazowieckiego. Powodem jego decyzji jest skład kapituły wybierającej laureata w dziedzinie literatury.

Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida przyznawana jest od 2002 roku przez Sejmik Województwa Mazowieckiego. Wręczana jest za wybitne dzieło bądź kreację (powstałe w roku poprzedzającym). Nagrody przyznawane są corocznie w czterech kategoriach: „muzyka”, „literatura”, „sztuki plastyczne” i „teatr”. Ustanowiono też dodatkową Nagrodę „Dzieło życia” za całokształt twórczości.

Nabór tegorocznych zgłoszeń minął 31 maja. Jak poinformował Sejmik Województwa Mazowieckiego na swoim profilu na Facebooku, we wtorek odbywają się kolejne posiedzenia kapituł nagrody. Pierwsza prace rozpoczęła kapituła literacka. Jedno już przed wynikiem obrad wiemy: na pewno jurorzy nie wezmą pod uwagę ostatniej powieści Andrzeja Stasiuka zatytułowanej „Przewóz”. Miało się tak stać na życzenie autora.

„Uprzejmie informuję, że autor odmówił kandydowania do Nagrody im. C.K. Norwida, którą przyznaje Sejmik Województwa Mazowieckiego. W jury zasiadają – oprócz Jarosława Klejnockiego, który jako dyrektor muzeum jest tam z urzędu – m.in. takie osoby jak Krzysztof Masłoń, Jan Rejczak, Marek Wawrzkiewicz – przewodniczący. Ludzie PIS-u, 'Nowego Napisu’ i Kościoła. To my podziękujemy. Trzeba patrzeć, z czyich rąk się bierze co (parafraza piosenki Jacka Kleyffa)” – napisała na Facebooku Monika Sznajderman.

W opublikowanym oświadczeniu szefowa Wydawnictwa Czarne powoływała się najprawdopodobniej na ubiegłoroczny skład kapituły. W tym roku wśród jurorów nie ma bowiem Krzysztofa Masłonia i Jarosława Klejnockiego. Już po udostępnieniu jej wpisu Sejmik Województwa Mazowieckiego na swoim profilu na Facebooku opublikował aktualny skład kapituły: Krzysztof Mrowcewicz, Agnieszka Papieska, Jan Rejczak, Marek Wawrzkiewicz – przewodniczący i Tomasz Wójcik.

Kwestią otwartą pozostaje też, czy „Przewóz” w ogóle mógł zostać zakwalifikowany do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Jak czytamy w regulaminie udostępnionym przez organizatorów, „laureatem nagrody może zostać artysta tworzący na obszarze województwa mazowieckiego”. Wprawdzie Andrzej Stasiuk pochodzi z Warszawy i tam ma rodzinę, ale od lat mieszka w Wołowcu w Beskidzie Niskim. Jak podeszłaby do tego kapituła? Trudno ocenić, ponieważ regulamin nie zawiera żadnych więcej wytycznych w tej sprawie. Decyzja pisarza sprawia, że jurorzy nie będą musieli rozstrzygać tego dylematu.

[edm]
fot. Małgorzata Koniorczyk/Wikimedia Commons

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy