Andrzej Sapkowski otrzyma World Fantasy Award za całokształt twórczości!

11 lipca 2016

sapkowski-z-nagroda-world-fantasy-award
Twórca „Wiedźmina”, Andrzej Sapkowski, znalazł się w prestiżowym gronie najwybitniejszych autorów fantastyki, którym przyznano nagrodę World Fantasy Award za życiowe osiągnięcia.

Oprócz standardowych nominowanych w kilku kategoriach każdego roku jurorzy wskazują wybitnych autorów, redaktorów i wydawców fantastyki, których życiowe osiągnięcia w dziedzinie fantastyki zasługują na szczególne wyróżnienie. W ciągu 41 lat nagrodę tę otrzymały jedynie 63 osoby, większość z nich stanowili twórcy anglojęzyczni, żeby wymienić choćby Roberta Blocha, Raya Bradbury?ego, Ursulę K. Le Guin, Andre Norton, Richarda Mathesona, Roalda Dahla, Stephena Kinga, Petera Strauba czy George?a R.R. Martina. Wyróżnienie to przyjęło również kilku twórców głównonurtowych, m.in. Jorge Luis Borges czy Italo Calvino. Teraz, po raz pierwszy w historii, w gronie tym znajdzie się polski autor.

Sapkowski odbierze nagrodę podczas konwentu World Fantasy, który odbędzie się w dniach od 27 do 30 października w Columbus w stanie Ohio. W ostatnim czasie przyjęło się, że co roku jurorzy wyłaniają dwóch laureatów prestiżowej nagrody. Tym razem, oprócz Sapkowskiego, zaszczyt ten przypadł w udziale Davidowi G. Hartwellowi, cenionemu amerykańskiemu wydawcy i redaktorowi, który zmarł w styczniu po upadku w domu. Wyróżnienie zostanie przyznane mu pośmiertnie.

World Fantasy Award za życiowe osiągnięcia to nie pierwsze międzynarodowe wyróżnienie dla Sapkowskiego. Autor może pochwalić się już dwoma Europejskimi Nagrodami Science Fiction oraz Nagrodą im. Davida Gemmella.

[am]
fot. Niccol? Caranti/Wikimedia Commons

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy