banner ad

Andrzej Muszyński i Patrycja Pustkowiak laureatami Nagrody im. Adama Włodka. Zobacz, nad jakimi książkami pracują

27 lutego 2017


Fundacja Wisławy Szymborskiej zdecydowała przyznać Nagrodę im. Adama Włodka za rok 2016 dwojgu prozaikom: Andrzejowi Muszyńskiemu i Patrycji Pustkowiak. Z racji tego, że nagroda ta wręczana jest pisarzom za projekt książki, którą dopiero napiszą, tym sposobem mamy okazję poznać najbliższe plany literackie laureatów.

Andrzej Muszyński, nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia i Paszportów Polityki autor książek: „Miedza”, „Południe”, „Cyklon” i „Podkrzywdzie”, zgłosił do nagrody im. Adama Włodka projekt powieści „Ahmed” – poświęconej polskiej emigracji zarobkowej początku XXI wieku.

Patrycja Pustkowiak, nominowana do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Gdynia autorka powieści „Nocne zwierzęta”, przygotowała projekt powieści „Maszkaron” – satyrycznej opowieści o współczesności widzianej z perspektywy odpychającej, młodej kobiety.

Nagroda im. Adama Włodka została ustanowiona na mocy testamentu pozostawionego przez Wisławę Szymborską. Nagrodę tę, w formie stypendium, fundacja im. noblistki przyznaje za projekt na napisanie książki o charakterze literackim, literaturoznawczym lub przygotowanie przekładu. Jest to nagroda dla młodych twórców ? pisarzy, poetów, tłumaczy, badaczy i krytyków literackich, którzy nie ukończyli 35. roku życia i opublikowali już wcześniej przynajmniej jedną książkę.

Laureatami I edycji Nagrody im. Adama Włodka zostali Mikołaj Łoziński (na napisanie powieści o roboczym tytule „Rodzina Stramerów”) oraz Miłosz Waligórski (na przygotowanie przekładu antologii poezji serbskiej na język polski „Serce i krew”, która ukazała się w 2015 roku). Laureatem kolejnej edycji został Marcin Orliński ? jego nowy tom poetycki zostanie opublikowany wiosną 2017 roku nakładem wydawnictwa WBPiCAK w Poznaniu.

fot. Andrzej Muszyńskiego: Andrzej Banas; fot. Patrycji Pustkowiak: Albert Zawada/Agencja Gazeta

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy