Amerykańska poczta wypuszcza znaczek z Flannery O?Connor

29 maja 2015

znaczek-FlanneryOConnor
Amerykańska poczta ogłosiła we wtorek, że na nowym znaczku pojawi się podobizna Flannery O?Connor. Pisarka otoczona będzie pawimi piórami, co ma nawiązywać do jej hobby ? hodowli pawi.

Kolorowy portret wykonał cyfrowo artysta Sam Weber, wzorując się na czarno-białej fotografii przedstawiającej autorkę w okresie, kiedy była studentką Stanowego Kolegium dla Kobiet w Georgii. Flannery O’Connor to kolejna pisarka, której podobizna ozdabia znaczek wypuszczony przez amerykańską pocztę w ukazującej się od 30 lat serii Literary Arts. Do tej pory na znaczki trafili już m.in. Ernest Hemingway, John Steinbeck, Ayn Rand, Mark Twain i Edgar Allan Poe.

O?Connor to jedna z najwybitniejszych obok Williama Faulknera, Trumana Capote’a i Carson McCullers przedstawicielek literatury amerykańskiego Południa, choć w Polsce ostatnio jakby zapomniana. Urodziła się w 1925 roku w Savannah, w stanie Georgia. Wychowywała się jako jedynaczka w rzymskokatolickiej rodzinie. Pisarka ukończyła kolegium, warsztaty pisarskie, należała do artystycznej społeczności Yaddo w Saratoga Springs, przez jakiś czas mieszkała też w Nowym Jorku.

Napisała dwie powieści, „Mądrość krwi” i „Gwałtownicy porywają Królestwo Niebieskie”, oraz ponad trzydzieści opowiadań. W dwudziestym piątym roku życia zachorowała na toczeń rumieniowaty. Od tego czasu mieszkała na Andalusia Farm w Milledgeville w stanie Georgia pod opieką swej matki, gdzie pisała i hodowała pawie. Zmarła w 1964 roku w wieku trzydziestu dziewięciu lat.

Znaczek z Flannery O’Connor trafi do sprzedaży 5 czerwca.

[aw]
źródło: LA Times, USPS Stamps

Tematy: , ,

Kategoria: newsy