Amerykanie czytają więcej tradycyjnych książek niż ebooków

27 października 2012


Pomimo rosnącej popularności cyfrowych technologii najnowsze badania opublikowane w USA wykazały, że Amerykanie o wiele częściej sięgają po książki drukowane niż ebooki.

Według raportu sporządzonego przez The Pew Research Center?s Internet & American Life Project 72 % Amerykanów przeczytało w zeszłym roku przynajmniej jedną tradycyjną książkę, 16 % przeczytało przynajmniej jednego ebooka, a 11 % wysłuchało audiobooka.

Najrzadziej zaglądają do książek osoby starsze powyżej 65 roku życia, najczęściej zaś czytelnikami w Stanach są uczniowie szkół średnich, collegów i ludzie około trzydziestki. Ta ostatnia grupa może się również pochwalić najwyższą liczbą korzystających z ebooków.

Co ciekawe, badania wykazały, że czytniki i tablety wcale nie są głównymi narzędziami służącymi do lektury książek cyfrowych. Więcej respondentów korzystało w tym celu ze swoich telefonów komórkowych, a także komputerów stacjonarnych i laptopów.

Wyniki raportu na pewno ucieszą miłośników tradycyjnych książek. Chociaż koncern Amazon już w 2011 roku ogłosił, że klientom w USA sprzedaje więcej ebooków niż pozycji drukowanych na papierze, powyższy raport udowadnia, że nie przekłada się to na cały tamtejszy rynek księgarski, na którym funkcjonują również sieci placówek oraz tysiące niezależnych księgarń. Poza tym Amerykanie wciąż chętnie korzystają z bibliotek. W przeciągu minionego roku z ich zasobów skorzystało 56 procent respondentów.

Wyniki są rezultatem badania telefonicznego przeprowadzonego pomiędzy 16 listopada a 21 grudnia 2011 na grupie 2986 osób od 16 roku życia wzwyż. Margines błędu wynosi 2,2 %.fot. Jon Feinstein / Flickr

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy