Amerykanie częściej nadają swoim dzieciom imię Khaleesie z „Pieśni Lodu i Ognia” niż Betsy lub Nadine
Według danych opublikowanych przez Social Security Administration rodzice ze Stanów Zjednoczonych coraz częściej wybierają dla swoich dzieci imiona wymyślone przez George’a R. R. Martina na potrzeby sagi „Pieśń Lodu i Ognia”.
W 2012 roku urodziło się 21 noworodków, którym nadano imię Daenerys po jednej z głównych bohaterek serii, córce zabitego króla Aerysa II, posiadaczce smoków, która próbuje odzyskać ziemie należące niegdyś do jej ojca. To pierwszy raz w historii, kiedy w oficjalnych statystykach USA ujęto powyższe imię, co nie znaczy, że nie nadawano go już wcześniej, gdyż ze względu na ochronę prywatności Social Security Administration ujawnia tylko te imiona, które zarejestrowano pięć lub więcej razy w danym roku.
O wiele częściej niż Daeneryses rodzice wybierali jednak dla swoich niemowląt imię Khaleesi, które w sadze Martina było w rzeczywistości tytułem, jakim posługiwała się Daenerys jako żona przywódcy khalasaru. W 2012 roku urodziło się aż 146 Khaleesi, co sprawia, że imię to stało się popularniejsze niż Betsy lub Nadine. Co ciekawe, jeszcze w 2011 roku dziewczynek, które nazwano na cześć jasnowłosej posiadaczki smoków, było zaledwie 28. Może więc się okazać, że przyszłoroczne dane przyniosą kolejny wzrost. Wszak popularność sagi i zrealizowanego na jej podstawie serialu z roku na rok wciąż rośnie.
Wydaje się, że także postać Aryi Stark zainspirowała rodziców kilkuset dzieci do nadania swym pociechom imienia znanego z kart sagi Martina. Tu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ imię Arya istnieje w rzeczywistości. Różnica polega na tym, że do 1996 roku, kiedy ukazał się pierwszy tom sagi „Pieśń Lodu i Ognia”, bardzo rzadko otrzymywały je osoby płci żeńskiej. Od tego czasu proporcje zaczynały się zmieniać, a już w 2004 roku urodziło się więcej dziewczynek niż chłopców o tym imieniu (obecnie proporcje wynoszą aż 754 do 76).
„Pieśń Lodu i Ognia” nie jest jedyną pozycją pośród literatury fantastycznej, która wpłynęła na praktykę nadawania imion nowo narodzonym dzieciom. Kiedy na rynku ukazały się książki J. K. Rowling o Harrym Potterze, na popularności zyskały takie imiona, jak Draco, Syriusz czy Hermiona.
Z kolei trylogia „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins sprawiła, że w 2012 roku po raz pierwszy wśród imion dziewczęcych pojawiło się Katniss, na cześć głównej bohaterki książek.
TweetKategoria: newsy