Amerykanie częściej chodzą do biblioteki niż do kina

30 stycznia 2020


Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Instytut Gallupa wynika, że odwiedzanie miejscowej biblioteki to aktywność, w którą Amerykanie angażują się częściej niż w chodzenie do kina, na wydarzenia sportowe lub koncerty.

Pomimo rozpowszechnienia się w ciągu ostatnich dwóch dekad rozrywek, z których można korzystać w sieci (jak e-booki, podcasty, usługi transmisji strumieniowej i zaawansowane gry komputerowe), biblioteki przetrwały jako miejsca, które Amerykanie odwiedzają średnio prawie co miesiąc. Statystyczne mieszkaniec Stanów Zjednoczonych chodzi do biblioteki 10,5 raza w roku. To o wiele częściej niż do kina (5,3), na wydarzenia sportowe (4,7) bądź na koncerty lub do teatru (3,8).

Na wyniki kluczowy wpływ ma czynnik finansowy. Aktywności, za które trzeba płacić (jak wyjścia do kina, na koncerty lub na wydarzenie sportowe), są uprawiane rzadziej. Dlatego biblioteki (oferujące dzisiaj już nie tylko książki, ale też filmy, bezprzewodowy dostęp do internetu i zajęcia dla dzieci) cieszą się większą popularnością wśród mieszkańców gospodarstw domowych o niższych dochodach. Trzeba jednak podkreślić, że to nie tylko pieniądze decydują o tym, jak Amerykanie spędzają wolny czas. Ważne są również osobiste zainteresowania czy wiek.

Z zebranych danych wynika, że kobiety odwiedzają biblioteki prawie dwa razy częściej niż mężczyźni (13,4 w stosunku do 7,5 wizyty rocznie). Znajduje to odbicie w statystykach czytelniczych, które potwierdzają, że kobiety chętniej sięgają po książki. Mężczyźni za to częściej od kobiet odwiedzają kasyna, biorą udział w wydarzeniach sportowych i zwiedzają parki narodowe lub historyczne.

Jeśli chodzi o wiek, z bibliotek najczęściej korzystają młodzi dorośli między 18. a 29. rokiem życia. Na tak dobry wynik w tej grupie z pewnością wpływ miał fakt, że są to osoby, które wciąż zdobywają edukację, poszukują więc miejsca i materiałów do nauki. Co ciekawe, ta grupa wiekowa też najbardziej lubi chodzić do kasyna.

Na drugim miejscu w zakresie uczęszczania do bibliotek uplasowały się osoby w wieku od 30 do 49 lat. Są one też najaktywniejsze we wszystkich innych dziedzinach, co może odzwierciedlać ich względnie młody wiek połączony ze stabilnością finansową. W wyborze rozrywki dużą rolę mogą odgrywać u nich dzieci mieszkające pod wspólnych dachem. Dorośli, którzy mają dorastające potomstwo, dużo częściej chodzą do kina i biorą udział w wydarzeniach sportowych. Natomiast dorośli, którzy nie mieszkają z dziećmi, chętniej wybierają koncerty lub sztuki w teatrze.

Badanie przeprowadzono w dniach od 2 do 15 grudnia 2019 roku drogą telefoniczną (70% połączeń komórkowych, 30% stacjonarnych) na 1025 losowo wybranych osobach w wieku powyżej 18 lat mieszkających we wszystkich stanach USA. Margines błędu próbkowania wynosi ? 4 punkty procentowe na poziomie ufności 95%.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy