„American Psycho” musicalem?

28 kwietnia 2012


W 12 lat po sfilmowaniu „American Psycho”, książki, którą uważano za niemożliwą do sfilmowania, Headlong Theatre chce uczynić kolejny krok i przenieść krwawą satyrę w formie musicalu na deski brytyjskiego teatru.

Zaledwie w miesiąc po pojawieniu się informacji jakoby Bret Easton Ellis rozważał napisanie sequela swojej najpopularniejszej powieści, brytyjska kompania teatralna ogłosiła, że przygotowuje się do światowej premiery musicalu „American Psycho”. Data ani miejsce wystawiania przedstawienia nie są jeszcze znane, ale autor sztuki obiecał ogromną ilość krwi, porównywalną z innym pełnym grozy musicalem ? „Sweeney Todd”.

Reżyserem przedstawienia jest Rupert Gold. Muzyka i teksty są autorstwa Duncana Sheika, zdobywcy nagrody Grammy i dwóch nagród Tony za rockową adaptację kontrowersyjnego niemieckiego dramatu „Przebudzenie Wiosny”. Sheik powiedział, że oprawa muzyczna musicalu „jak na razie jest całkowicie elektroniczna”.

Adaptacją scenariusza zajął się Roberto Aguirre Sacasa, który pomagał wcześniej przy ratowaniu broadwayowskiego musicalu „Spiderman ? Turn off the dark”. Jak wyznał, w „American Psycho” „morderstwa na scenie będą dokładnie zaprezentowane widowni. Myślę, że będzie dużo krwi”. Scenariusz sztuki zawiera m.in. znaną z filmowej adaptacji scenę, gdy Patrick Bateman ubrany w płaszcz przeciwdeszczowy chroniący przed pobrudzeniem drogiego garnituru, zabija siekierą swojego partnera biznesowego.

Bret Easton Ellis napisał „American Psycho” w 1991 roku. Z powodu ekstremalnej przemocy, książka wywołała wśród wielu osób oburzenie, a sam autor otrzymywał pogróżki w formie cytatów z wypowiedzi Bateman’a, np. „Lubię przeprowadzać sekcję dziewczynom. Czy wiesz, że jestem całkowicie świrnięty?”

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy, teatr