Amazon umożliwił pisarzom zarabianie na fanfikcji

23 maja 2013

startuje Kindle Worlds
Amazon uruchomił Kindle Worlds, pierwszą na świecie komercyjną platformę wydawniczą, która pozwala pisarzom sprzedawać tzw. fanfiki, czyli opowiadania i powieści pisane przez fanów, a osadzone w światach znanych ze słynnych książek, seriali i gier.

Uruchomiona w środę platforma daje możliwość zarobku zarówno autorom pierwowzorów, jak i tym, którzy będą chcieli opisać dalsze losy bohaterów, własne interpretacje znanych już wydarzeń lub rozwijać wątki poboczne nieopowiedziane szczegółowo w oryginalnych dziełach objętych prawami autorskimi. Jak podano w komunikacie prasowym Amazona, twórcy fanfikcji będą otrzymywać honorarium w wysokości 35 procent ceny ustalonej dla tekstu o objętości powyżej 10 tysięcy słów i honorarium w wysokości 20 procent za krótsze utwory (od 5 do 10 tysięcy słów). Wysokość tantiem, jakie Amazon zamierza wypłacać właścicielom praw do oryginalnych dzieł, nie została ujawniona.

Kindle Worlds nie będzie platformą służącą do samopublikowania, jak to ma miejsce w przypadku Kindle Direct. Wszelkie prace będą udostępniane poprzez Amazon Publishing, dlatego autorzy muszą przekazać prawa do opowiadań na rzecz sklepu i nie będą mogli samemu ustalać cen. Amazon nie zamierza publikować wszystkich nadesłanych tekstów, a jedynie te, których twórcy będą stosować się do wskazówek odnośnie treści. Większość fanfików ma kosztować od 0,99 do 3,99 dolara.

Przedstawiciele Amazona twierdzą, że Kindle Worlds to projekt, który powinien spodobać się pisarzom, ponieważ jest „całkowicie nowym sposobem na spieniężenie ich cennych franczyz”. Pozwala również „rozszerzyć wymyślone światy o nowe historie i postacie, a także jeszcze bardziej zaangażować dotychczasowych fanów”.

Dotychczas Kindle Words wykupiło prawa do trzech tytułów. Są to: „Plotkary” autorstwa Cecily von Ziegesar, „Pamiętniki wampirów” L. J. Smith i „Pretty Little Liars” Sary Shepard. Amazon planuje wkrótce nabyć kolejne licencje, jednak fani nie powinni liczyć na najgorętsze franczyzy ? George R. R. Martin, Ursula Le Guin i Anne Rice nie cierpią fanfikcji, więc uzyskanie zgody do wykorzystywania wykreowanych przez nich światów wydaje się bardzo mało prawdopodobne.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy