Amazon sprzedał blisko 5 milionów książkowych e-singli

24 kwietnia 2013

Amazon sprzedał 5 mln książkowych e-singli
Amazon poinformował, że od stycznia 2011 roku, czyli od momentu, gdy uruchomiono kategorię Kindle Singles, sprzedano prawie 5 milionów książkowych e-singli.

Promowany przez internetowego giganta format książkowego e-singla to publikacja cyfrowa dłuższa od typowego felietonu, ale krótsza niż typowa powieść. Obejmuje najczęściej eseje, nowele bądź dłuższe opowiadania, rzadziej wydawane są w ten sposób także zbiory kilku krótszych opowiadań. Większość z nich kosztuje mniej niż 2 dolary i, zdaniem Amazona, są idealnie sformatowane do naszych współczesnych, zabieganych czasów, gdyż swoją niewielką objętością wręcz zachęcają do czytania.

Uważa się, że dzięki Kindle Singles swój renesans może na nowo przeżyć nie tylko tradycyjna nowela, ale również dłuższa forma dziennikarska, wypierana ze szpalt gazet przez postępującą tabloidyzację. Z podobnej możliwości publikacji skorzystali już reporteży z największych amerykańskich tytułów prasowych, a także topowi pisarze ze Stephenem Kingiem, Chuckiem Palahniukiem i Lee Childem na czele.

King pod postacią książkowego singla opublikował na początku tego roku 25-stronicowy esej zatytułowany „Guns”, w którym z bolesną szczerością rozprawił się z gorącym ostatnio tematem przemocy z użyciem broni palnej w USA. „Kiedy skończyłem pisać 'Guns’, chciałem go szybko opublikować, a Kindle Single zapewnia idealne wyjście” ? powiedział pisarz. W ciągu tygodnia od złożenia tekstu do Amazona publikacja została zadiustowana, zaprojektowano okładkę i esej trafił do sprzedaży online.

Największym hitem w krótkiej historii książkowych e-singli jest jak na razie „Second Son” (z ang. „Drugi syn”) Lee Childa. 40-stronicowe opowiadanie o młodości Jacka Reachera, który jest etatowym bohaterem powieści pisarza, sprzedało się w ilości przekraczającej 250 tysięcy egzemplarzy.

W Polsce propagowaniem książkowych e-singli planowało zająć się wrocławskie wydawnictwo Dobre Historie. Pierwszym z nich był „Zaginiony pancernik” Harry?ego Harrisona, który udostępniono do pobrania za darmo. Oficyna zapowiedziała, że biblioteczka e-singli będzie stale uzupełniana o nowe pozycje, jednak przez ostatnie pół roku nie pojawił się żaden nowy tytuł w ofercie. A szkoda, bo z ciekawością przyjrzelibyśmy się, jak płatne e-single radzą sobie na polskim rynku książki cyfrowej.

fot. Mike McCune

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy