banner ad

Alison Bechdel otrzymała „grant dla geniusza” w wysokości 625 tys. dolarów i tworzy nowy komiks

19 września 2014

bechdel_nagroda_geniusza
Amerykańska rysowniczka i autorka komiksów Alison Bechdel znalazła się w gronie 21 artystów, uczonych i aktywistów, którym Fundacja MacArthurów przyznała tegoroczne „granty dla geniuszy”. W ciągu najbliższych pięciu lat każdy z nich otrzyma 625 tysięcy dolarów mających zapewnić im „maksymalną swobodę w podążaniu za własną wizją twórczą”.

W uzasadnieniu przyznania grantu fundacja napisała, że Bechdel zmieniła „nasze wyobrażenie o współczesnym pamiętniku i rozszerzyła ekspresyjny potencjał formy graficznej”. Artystka zasłynęła autobiograficznym komiksem „Fun Home. Tragikomiks rodzinny” opowiadającym o odkrywaniu własnej seksualności i relacji z ojcem, który przez całe życie ukrywał, że jest homoseksualistą. Dzieło przyniosło jej uznanie daleko wykraczające poza środowisko komiksowe (m.in. nominacja do National Book Critics Circle Award) i uważane jest za jeden z najodważniejszych i najważniejszych pamiętników graficznych obok „Persepolis” Marjane Satrapi.

54-letnia Bechdel przebywa właśnie na 6-tygodniowym stypendium w XV-wiecznym zamku Civitella Ranieri w Umbrii we Włoszech. Wiadomość o przyznaniu grantu uczciła, kupując karton win, którymi podzieliła się z innymi artystami mieszkającymi w rezydencji. „Czuję się, jakbym była w szoku” ? wyznała przez telefon, dodając, że tego rodzaju uznanie zmienia jej życie i daje poczucie artystycznego bezpieczeństwa. „To ogromny dar i mam zamiar pracować bardzo, bardzo ciężko, aby spełnić pokładane we mnie oczekiwania”.

fun-home-jestes-matka

Autorka pracuje obecnie nad trzecim pamiętnikiem po „Fun Home” i „Jesteś moją matką?”, który ma ukazać się w 2017 roku. Komiks nosi tytuł „The Secret to Superhuman Strength” (z ang. „Sekret nadludzkiej siły”) i opowiada o trawiącej artystkę od dziesięcioleci obsesji na punkcie fitnessu i innych ćwiczeń fizycznych, jak narty, sztuki walki, podnoszenie ciężarów czy yoga. Bechdel zamierza pokazać zmieniające się na przestrzeni lat mody w fitnessie i wysiłki, jakie podejmowała, aby poprzez ćwiczenia ożywić własną kreatywność.

Poniżej możecie zobaczyć jeden kadr z zapowiadanego na 2017 rok komiksu „Sekret nadludzkiej siły”:

bechdel_nagroda_geniusza_2

[am]
fot. John D. & Catherine T. MacArthur Foundation

Tematy: , ,

Kategoria: newsy