Alice Munro: nigdy nie myślałam, że wygram Nobla

11 października 2013

Alice Munro dziekuje za Nobla
Mistrzyni krótkiej formy Alice Munro przyznała, że nigdy nie spodziewała się, że otrzyma Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, ale fakt bycia pierwszą kanadyjską pisarką, która dostąpiła tego zaszczytu, określiła jako coś „całkowicie wspaniałego”.

„Wiedziałam, że jestem kandydatką, ale nigdy nie myślałam, że wygram” – powiedziała Munro w trakcie krótkiego telefonicznego wywiadu dla The Canadian Press. Dodała, że jest zachwycona i „po prostu strasznie zaskoczona”. Wyraziła przy okazji zdumienie, że jest dopiero trzynastą kobietą, która otrzymała Literacką Nagrodę Nobla.

Sekretarz Akademii Szwedzkiej, Peter Englund, przyznał, że nie udało mu się dodzwonić do autorki przed ogłoszeniem wyników i zostawił dla niej wiadomość na poczcie głosowej. Z powodu problemów zdrowotnych 82-letnia Munro przebywa obecnie w domu swej córki w Victorii na wyspie Vancouver (Kanada). Akademia Szwedzka otrzymała więc od autorki jedynie krótkie oświadczenie: „Jestem zdziwiona i bardzo wdzięczna. Szczególnie jestem zadowolona, że zdobycie tej nagrody uraduje tak wielu Kanadyjczyków.”

Pisarce pogratulował sukcesu premier Kanady, Stephen Harper, podkreślając, że jej dorobek „będzie służył jako inspiracja dla kanadyjskich pisarzy każdego gatunku do osiągania literackiej doskonałości i rozwijania pasji do słowa pisanego”.

Osobne wyrazy uznania złożyła również premier prowincji Ontario, Kathleen Wynne, zdradzając przy okazji, że jej ulubioną książką Munro jest jeden z pierwszych zbiorów opowiadań autorki, „Dziewczęta i kobiety”, który w październiku ukaże się w Polsce nakładem wydawnictwa W.A.B.: „Jej opowiadania zachowują unikalny charakter i doświadczenia charakterystyczne dla małomiasteczkowego Ontario. Wybór Munro na laureatkę Nobla jest uznaniem dla ogromnego talentu i doskonałej wnikliwości.”

Zdaniem sekretarza Akademii Szwedzkiej, Munro „podjęła się takiego rodzaju sztuki, opowiadań, który było nieco w cieniu za powieścią, a ona wypracowała go niemal do perfekcji”.

fot. IFOA

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy