banner ad

Alan Moore przedstawił Harry’ego Pottera jako Antychrysta

18 czerwca 2012


Harry Porter, młodociany czarodziej znany z popularnego cyklu książek J. K. Rowling, został przedstawiony w najnowszym komiksie Alana Moore?a jako Diabeł w ludzkim przebraniu.

„Liga Niezwykłych Dżentelmenów: Stulecie” to 3-częściowa seria komiksowa Alana Moore?a kontynuująca przygody Allana Quatermaina i Miny Marker, bohaterów znanych z wcześniejszych albumów „Ligi”, którzy jednoczą siły z grupą fikcyjnych postaci, znanych z literatury, filmów i telewizji, aby walczyć z zagrożeniami, mogącymi zachwiać bezpieczeństwem świata. „Stulecie” rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku w Wielkiej Brytanii ? dokładnie w 1910, 1969 i ostatecznie w trzeciej części w 2009 roku ? i prezentuje próbę podjętą przez głównych bohaterów celem pokonania Antychrysta.

Chociaż słowa „Harry Potter” nigdzie w komiksie nie są wspomniane, aluzje do postaci stworzonej przez J. K. Rowling są bardzo wyraźne. W jednym z rozdziałów przestawiony został magiczny pociąg jeżdżący do magicznej szkoły, ukryty pomiędzy peronami na dworcu King?s Cross. Osoba wspomnianego Antychrysta ma ukrytą bliznę i mentora nazywającego się Riddle (największy wróg Pottera, Lord Voldemort, urodził się jako Tom Riddle), pojawiają się również bohaterowie przypominający Rona Weasleya i Hermionę Granger. Jak podaje „The Independent”, w jednej ze scen postać wzorowana na Porterze zabija kogoś piorunem ze swojego? zwiotczałego penisa.

Aby uniknąć przecieków do Internetu, zawartość komiksu „Stulecie 2009” była do dnia premiery pilnie strzeżoną tajemnicą. Za jeden z powodów można uznać obawy przed odwetem ze strony wydawców i przedstawicieli J. K. Rowling.

Przez lata seria o młodocianym czarodzieju stanowiła przedmiot niezliczonej liczby procesów sądowych dotyczących naruszenia praw autorskich. Zdaniem Laury Sneddon z „The Independent”, Moore przedstawiając Pottera w roli Antychrysta chciał na swój sposób skomentować degradacje przemysłu wydawniczego. Ten najsławniejszy brytyjski twórca komiksowy jest zarazem jawnym krytykiem największych wydawnictw komiksowych (np. DC Comics, z którym definitywnie zerwał współpracę) oraz Hollywood (nie zgadza się nawet, aby filmy realizowane na podstawie dzieł, do których nie posiada pełni praw autorskich, zawierały adnotacje o jego osobie).

Zarówno J. K. Rowling, jak i wydawca Harry’ego Pottera odmawiają komentarza w sprawie publikacji komiksu.

W Polsce seria „Liga Niezwykłych Dżentelmenów: Stulecie” ukazuje się nakładem wydawnictwa Egmont. Data premiery najnowszej części nie jest jeszcze znana.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy