„Aktualna i ponadczasowa” długa lista nominowanych do Nagrody Bookera 2024
„Aktualna i ponadczasowa” – tak kapituła Nagrody Bookera pod przewodnictwem artysty i krytyka sztuki Edmunda de Waala określiła długą listę trzynastu nominowanych książek do tegorocznej edycji wyróżnienia.
Nominowane książki wybrano spośród 156 tytułów zgłoszonych przez wydawców. Brane były pod uwagę powieści autorstwa pisarzy dowolnej narodowości, napisane w języku angielskim i opublikowane w Wielkiej Brytanii lub Irlandii.
Na nominowaną trzynastkę składają się dzieła napisane przez osiem kobiet i pięciu mężczyzn. Sześcioro z nich było już wcześniej nominowanych. Trzy książki to powieściowe debiuty. Po raz pierwszy nominację otrzymała holenderska pisarka i rdzenny Amerykanin. Natomiast po raz pierwszy od ośmiu lat na liście znalazła się osoba z australijskim obywatelstwem. Najliczniej reprezentowane są Stany Zjednoczone, skąd pochodzi sześcioro wyróżnionych autorów.
„Jednym z prawdziwych wyznaczników powieści, które wybraliśmy, jest nasze odczucie, że są to potrzebne książki, literatura, która zajęła miejsce w naszych sercach i którą chcemy zobaczyć w czytelniczym życiu innych” – oświadczył przewodniczący jury, Edmund de Waal.
„Oto książki, których fabuła rozwija się w ciszy i skrytości, a także książki, która są prowokacyjne. Są książki, które poruszają temat tego, co oznacza przynależność, bycie wysiedlonym i powrót. Przekraczając granice i pokolenia, trafiamy na ring bokserski w USA, do małego irlandzkiego miasteczka, klasztoru w Australii, głęboko pod ziemię na francuskiej prowincji. Mamy jedną książkę na liście eksplorującą głębokie oceany, inną nawigującą w przestrzeni kosmicznej, trzecią śledzącą kometę” – wylicza de Waal.
Oto długa lista nominowanych do Nagrody Bookera 2024 (w kolejności alfabetycznej wg nazwiska autora):
- Colin Barrett „Wild Houses” (Irlandia),
- Rita Bullwinkel „Headshot” (Stany Zjednoczone),
- Percival Everett „James” (Stany Zjednoczone),
- Samantha Harvey „Orbital” (Wielka Brytania),
- Rachel Kushner „Creation Lake” (Stany Zjednoczone),
- Hisham Matar „My Friends” (Wielka Brytania/Libia),
- Claire Messud „This Strange Eventful History” (Kanada/Stany Zjednoczone),
- Anne Michaels „Held” (Kanada),
- Tommy Orange „Wandering Stars” (Stany Zjednoczone),
- Sarah Perry „Enlightenment” (Wielka Brytania),
- Richard Powers „Playground” (Stany Zjednoczone),
- Yael van der Wouden „The Safekeep” (Holandia),
- Charlotte Wood „Stone Yard Devotional” (Australia).
Krótka lista sześciu finalistów zostanie ogłoszona w poniedziałek 16 września podczas wydarzenia zorganizowanego w Somerset House w Londynie. Nominowani do Bookera otrzymają po 2,5 tysiąca funtów i specjalnie oprawione wydanie swojej książki. Laureata lub laureatkę poznamy we wtorek 12 listopada podczas ceremonii, która odbędzie się w Old Billingsgate w Londynie. Zwycięzca otrzyma 50 tysięcy funtów i statuetkę. W 2023 roku nagroda powędrowała do irlandzkiego pisarza Paula Lyncha za „Pieśń proroczą”, która ukaże się w Polsce w październiku nakładem Wydawnictwa Marginesy.
W 2024 roku nominowanych i laureata wybiera kapituła w składzie: artysta, krytyk sztuki i pisarz Edmund de Waal (przewodniczący), powieściopisarka Sara Collins, redaktorka działu beletrystyki w „Guardianie” Justine Jordan, pisarka i profesor Yiyun Li oraz muzyk, kompozytor i producent Nitin Sawhney.
[am]
fot. Booker Foundation
Kategoria: newsy