banner ad

Aktorka Millie Bobby Brown napisała debiutancką powieść inspirowaną wojennymi przeżyciami swojej babci

27 marca 2023

Millie Bobby Brown, 19-letnia gwiazda serialu „Stranger Things”, ogłosiła, że napisała debiutancką powieść zatytułowaną „Nineteen Steps” (z ang. „Dziewiętnaście kroków” albo „Dziewiętnaście schodków”). Fabuła książki została oparta na prawdziwych wydarzeniach, które przydarzyły się bliskim aktorki podczas II wojny światowej.

„Ta książka, inspirowana moją babcią Ruth, jest bardzo osobista i bliska mojemu sercu. Dorastałam, słuchając opowieści o jej życiu podczas wojny. Jestem zaszczycona, mogąc nieść dalej jej historię” – oświadczyła Millie Bobby Brown.

Babcia aktorki, Ruth, była jedną z osób, które przeżyły największą pod względem liczby ofiar tragedię w brytyjskiej historii II wojny światowej, która wydarzyła się na stacji metra Bethnal Green w 1943 roku. 3 marca po godz. 20:00 zawyły syreny i mieszkańcy dzielnicy udali się w kierunku metra, które pełniło rolę schronu. Według odtajnionych po wojnie raportów w pobliskim Victoria Park brytyjscy żołnierze odpalili rakiety przeciwlotnicze, o których istnieniu postronni ludzie nie wiedzieli. To miało wywołać panikę.

Kobieta w średnim wieku i dziecko przewrócili się na schodkach, pociągając za sobą innych. Splątana nieruchoma masa urosła do prawie 300 osób. Niektórym udało się uwolnić, ale 173 osoby, w większości kobiety i dzieci, zostały zmiażdżone i uduszone, a około 60 innych trafiło do szpitala. Co znamienne, katastrofa ta nie była spowodowana działaniami wroga.

Akcja powieści „Nineteen Steps” rozpoczyna się trzy lata po wybuchu II wojny światowej i śledzi losy 18-letniej Nellie Morris, która mieszka z rodziną w londyńskiej dzielnicy Bethnal Green. Po tym, jak główna bohaterka spotyka Raya, stacjonującego w pobliżu amerykańskiego lotnika, zaczyna wieść nowe, ekscytujące życie. Ale pewnego wieczoru podczas nalotu dochodzi do strasznego incydentu, którego konsekwencje okażą się katastrofalne.

Kiedy prawda o tej nocy wychodzi na jaw, świat Nellie rozpadnie się na kawałki. Ale choć wydaje się, że cała nadzieja jest stracona, główna bohaterka przekonuje się, że wbrew wszelkim przeciwnościom miłość i szczęście mogą zatriumfować.

Babcia Millie Bobby Brown zmarła w listopadzie 2020 roku z powodu choroby Alzheimera. Po śmierci Ruth aktorka napisała o niej w mediach społecznościowych i zapowiedziała: „Opowiem wszystkim o tobie i lekcjach, których mi udzieliłaś”. Można więc powiedzieć, że zapowiadana książka jest spełnieniem tej obietnicy.

„’Nineteen Steps’ to czuła, inspirująca opowieść o kobiecej wytrzymałości i ludzkim duchu” – napisała w oświadczeniu Liz Stein z wydawnictwa William Morrow. „Byłam niesamowicie poruszona przejmującą, prawdziwą tragedią, która tkwi w sercu tej książki, i oczarowana niezapomnianym portretem miłości w czasie wojny” – dodała.

Światowa premiera powieści Millie Bobby Brown zapowiedziana jest na 12 września 2023 roku.

[am]
fot. Laviru Koruwakankanamge/Wikimedia Commons

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy