Aktor Lin-Manuel Miranda uratował ulubioną księgarnię przed zamknięciem. Wraz ze współpracownikami… zakupił interes

9 stycznia 2019


Aktor Lin-Manuel Miranda, którego aktualnie możemy oglądać na ekranach kin w roli Jacka Latarnika w musicalu „Mary Poppins powraca” (na zdj.), uratował przed zamknięciem ulubioną księgarnię. Wraz z trzema współpracownikami zakupił interes.

Drama Book Shop to księgarnia z tradycjami. Powstała w 1917 roku i od tego czasu specjalizuje się w sprzedaży książek związanych z teatrem. Są to m.in. sztuki teatralne, biografie, publikacje edukacyjne i zapisy nutowe musicali. Każdego roku księgarnia sprzedaje 155 tysięcy egzemplarzy książek. Personel liczy około 20 osób, a wiele z nich to początkujący aktorzy lub pasjonaci teatru (jest nawet księgarniany pies!). Drama Book Shop pomaga w wydawaniu sztuk, udostępnia artystom pomieszczenia na próby. Za swoją działalność otrzymała honorową Nagrodę Tony (teatralny odpowiednik Oscara) przyznawaną osobom, organizacjom i instytucjom, które mogą poszczycić się dużymi osiągnięciami w teatrze, ale nie kwalifikują się do żadnej z typowych kategorii.

Mąż obecnej właścicielki, Arthur Seelen, zakupił Drama Book Shop w 1958 roku i prowadził interes aż do śmierci w 2000 roku. Później obowiązki przejęła wdowa, Rozanne. Przez ten czas księgarnia kilkukrotnie zmieniała siedzibę. Kiedy czynsze ponownie wzrosły (tym razem o ponad 60%) i trzeba było szukać kolejnego miejsca, 84-letnia pani Seelen stwierdziła, że nie ma już do tego chęci ani sił.

Księgarnię przed zamknięciem uratował Lin-Manuel Miranda, którego możemy oglądać w najnowszej produkcji Disneya „Mary Poppins powraca”. Aktor występuje nie tylko na ekranie kinowym, ale dużą część jego czasu zawodowego zajmuje praca w teatrze. Jest współtwórcą (i jednym z głównych aktorów) broadwayowskiego musicalu „Hamilton”. To właśnie z trzema osobami współpracującymi przy tej sztuce ? reżyserem Thomasem Kailem, głównym producentem Jeffreyem Sellerem i Jamesem L. Nederlanderem, prezesem organizacji, która prowadzi teatr na Broadwayu, gdzie wystawiany jest „Hamilton” ? Miranda zakupił księgarnię. Pani Seelen sprzedała interes wraz z resztą towaru i zobowiązaniem do uiszczenia części czynszu za ostatnie tygodnie. Chciała też zachować funkcję konsultantki.

Nowi właściciele mają do Drama Book Show bardzo osobisty stosunek i już wcześniej zdarzało się im wspierać księgarnię. Gdy w 2016 roku pęknięta rura wyrządziła szkody w sklepie, Lin-Manuel Miranda zachęcał fanów w mediach społecznościowych do włączenia się w pomoc.

„Kiedy byłem w liceum, chodziłem do księgarni jeszcze w starej lokalizacji, siadałem na podłodze i czytałem sztuki ? nie miałem pieniędzy, żeby je kupić” ? skomentował Lin-Manuel Miranda. „Poznaliśmy się z Tommym Kailem w Drama Book Shop” ? dodaje aktor, przyznając, że w piwnicy księgarni powstała duża część musicalu „In the Heights”. „Są dla nas jak rodzina i kiedy usłyszeliśmy, że wzrost czynszu następuje zbyt szybko, żeby zdołali sobie poradzić, zaczęliśmy snuć plan”.

Księgarnia zostanie otwarta w nowym miejscu jesienią.

[am]
źródło: New York Times, CBS

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy