Aktor Ian McElhinney twierdzi, że George R.R. Martin skończył pisać swoją sagę. Pisarz dementuje pogłoski i określa całą sytuację absurdalną

15 maja 2019


Aktor Ian McElhinney, który zagrał Ser Barristana Selmy’ego w serialu „Gra o tron”, wywołał niemałe zamieszanie, twierdząc, że George R.R. Martin skończył już pisać wyczekiwaną przez czytelników sagę „Pieśń Lodu i Ognia”, ale zawarł umowę z twórcami produkcji HBO, zgodnie z którą nie może na razie publikować kolejnych tomów. Pisarz zdementował te doniesienia i określił całą sytuację absurdalną.

Podczas kwietniowego konwentu Epic Con w St. Petersburgu w Rosji aktor Ian McElhinney przekazał publiczności elektryzującą wiadomość: „Nie wiem, czy nie wiecie o tym lepiej niż ja, ale powiedziano mi, że George napisał już tomy szósty i siódmy. Bo cała saga będzie miała siedem książek. Ale zawarł porozumienie z Davidem i Danem, showrunnerami serialu, że nie opublikuje tych dwóch ostatnich powieści, dopóki serial się nie zakończy. Wszystko zatem idzie dobrze, a za miesiąc lub dwa może dostaniemy książki szóstą i siódmą. Ciekawi mnie, jak na przykład potoczą się losy Barristana w tych dwóch ostatnich tomach”.

Informacja lotem błyskawicy obiegła media na całym świecie, co zmusiło George’a R.R. Martina do wydania oświadczenia, w którym zaprzeczył pogłoskom rozpowszechnianym przez aktora. „Mam lepsze rzeczy do robienia niż próby wytropienia każdej dziwnej plotki lub całkowitego wymysłu, które pojawiają się na jakichś podejrzanych stronach do generowania ruchu. Jednak co jakiś czas jedna z tych historii zyskuje nieprawdopodobną popularność, a samo chichotanie z tego wariactwa już nie wystarcza” ? napisał Martin na swoim blogu, dodając: „Nie, 'Wichry zimy’ i 'Sen o wiośnie’ nie są ukończone. 'Snu…’ nawet nie zacząłem. Nie zacznę pisać tomu siódmego, dopóki nie skończę tomu szóstego. Wydaje mi się absurdalne, że muszę to ogłaszać. Świat jest okrągły, Ziemia kręci się wokół słońca, a woda jest mokra? Czy to też muszę mówić?”.

Martin przyznał, że nie może zrozumieć, dlaczego ktoś wierzy we wszystkie bezsensowne historie, które przeczyta w Internecie. „Dlaczego miałbym siedzieć przez lata przy ukończonych powieściach? Dlaczego moi wydawcy ? nie tylko tutaj, w USA, ale na całym świecie ? zgodziliby się na coś takiego? Zarabiają miliony dolarów za każdym razem, gdy pojawia się nowy tom sagi, podobnie jak i ja. Opóźnianie nie ma sensu. Dlaczego HBO miałoby chcieć, żeby książki ukazały się później? Książki pomagają wzbudzić zainteresowanie serialem, podobnie jak serial wzbudza zainteresowanie książkami” ? skomentował pisarz.

Wielbiciele sagi Martina najlepiej zrobią, czekając na oficjalne wieści na temat ukończenia prac nad szóstym tomem. Powieść, zgodnie ze słowami pisarza, pojawi się, kiedy się pojawi. W kwietniowym wywiadzie udzielonym „Entertainment Tonight” Martin wyznał, że ostatnio pisanie szło mu bardzo dobrze.

Twórcy serialu „Gra o tron” już dawno pozostawili w tyle wydarzenia opisane w książkach autora. Ostatni odcinek ostatniego sezonu produkcji HBO wyświetlony zostanie 19 maja 2019 (w Polsce finał serii zobaczymy dzień później).

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy